I když se říká, že červená na semaforu není zeď, projíždět křižovatku, když se rozsvítí, je minimálně nerozumné. Někdy i smrtelně nebezpečné. Ale jak by se měli řidiči správně zachovat, když je na semaforu oranžová? Na internetu se dočtete mnoho různých tvrzení, řada z nich je však nepřesná. Zejména ta, na která narazíte v diskusních fórech. V našem dnešním článku se dočtete, jak je to doopravdy.
Oranžová je ve skutečnosti žlutá
I když se to nezdá, v autoškole vás o oranžovém světle na semaforu neučili. Ani nemohli. Oficiálně jde totiž o „signál se žlutým světlem Pozor!“. Pod tímhle kostrbatým souslovím oranžovou najdete v silničním zákoně. Na žluté světlo občas opravdu narazíte, hlavně na zbrusu nových semaforech. Ale postupem času obvykle žlutá ztmavne a našemu oku se většinou jeví právě jako oranžová.
Co dělat při oranžové
Pokud svítí červená a oranžová zároveň, je řidič povinen připravit se k jízdě. To je ta jednodušší varianta, která je všem srozumitelná. Pokud svítila zelená, ale během vašeho příjezdu do křižovatky se rozsvítí oranžová, je třeba se rychle rozhodnout, co uděláte. Vaše rozhodnutí by mělo vzít v potaz hlavně tyto tři faktory:
- Rychlost jízdy
- Vzdálenost od křižovatky
- Stav vozovky (na suché můžete bezpečně zabrzdit dříve)
V optimálním případě byste pochopitelně křižovatkou na oranžovou projíždět neměli. Ale zákon vám projetí křižovatky přeci jen umožňuje v případě, že by nebylo bezpečné zastavit vozidlo před ní. A to bez ohledu na to, zda byste prudkým brzděním ohrozili sebe nebo další účastníky silničního provozu, například za vámi jedoucí řidiče.
V tomhle kontextu je třeba si uvědomit brzdnou dráhu vašeho auta, a také čas, který potřebujete pro adekvátní reakci. Při jízdě po městě v běžném provozu budete potřebovat kolem 30 metrů k tomu, abyste bezpečně zastavili. S rostoucí rychlostí a horším stavem vozovky se tahle vzdálenost pochopitelně prodlužuje.
Zdroj: Autorský text