TEST Škoda Fabia Combi

TEST Škoda Fabia Combi

Krásné francouzské město Nice se stalo dějištěm novinářské prezentace vozu Škoda Fabia Combi. I my jsme se jí zúčastnili, a tak vám můžeme sdělit první dojmy z nejdůležitější letošní novinky domácího výrobce. A to není nijak nadnesené, u spousty lidí bude plnit funkci rodinného vozu, dostane se i do řady vozových parků firem. To je možná i důvodem, že se verze Combi představila loni v Paříži spolu s hatchbackem. Ten se ovšem dá už potkat i na našich silnicích, zatímco na Combi si v showroomech ještě pár dnů počkáme. Už teď ovšem víme, že rozdíl v karosářských verzích stojí zákazníka jen 10 tisíc korun.

Vzhled

Ferdinand Piëch označil třetí generaci Fabie Combi za nejhezčí auto celého koncernu Volkswagen. Možná je to vedle sportovních modelu Porsche a Lamborghini trochu nadsazené, ale rozhodně Fabia vypadá podstatně lépe než její předchůdkyně. Nová Fabia se na rozdíl od starší totiž líbí skoro všem, hlavně proto, že nemá už tak prapodivné proporce. Na délku povyrostla o 10 milimetrů na celkových 4257, rozvor je ale nyní větší o 19 milimetrů (nyní 2455 milimetrů). Nejmarkantnějším zlepšením je ovšem zvětšení šířky o 90 milimetrů na celkových 1732 a snížení o 31 milimetrů na celkových 1467. Namísto oblin jsou tu ostré linie a hrany, které vypadají agresivněji, ale pořád se hrdě hlásí k odkazu své značky. Posouzení designu je pak už ale na vkusu každého zákazníka.

Interiér

Co je nejdůležitější, to je u Combi rozhodně objem kufru. V základu se do zavazadelníku vejde 530 litrů (o 200 litrů více než hatchback), sklopením zadních opěradel ovšem dostanete na poměry třídy ohromných 1395 litrů. Praktické je, že kromě opěradla můžete odklopit i zadní sedák (to hatchback neumí), nebo jen jeho část (zadní lavice je dělená v poměru 60:40). Bohužel v žádném z uvedených případů nedocílíte rovné ložné plochy. Pokud vám na absenci schodu hodně záleží, můžete si v katalogu příplatkové výbavy zaškrtnout dvojitou podlahu zavazadlového prostoru. Ovšem připravte si pak k ceně vozu dalších 3400 korun. Skvělý je u zavazadlového prostoru přístup do jeho útrob. Nakládací hrana je o 49 milimetrů níž než u krátké varianty (611 milimetrů nad zemí). Na šířku má pak otvor 1028 milimetrů, na širší předměty ovšem pozor, mezi podběhy máte k dispozici jen 960 milimetrů. V souvislosti s rozměry vozu se sluší dodat, že cestující vzadu mají k dobru další centimetr místa pro svou hlavu oproti hatchbacku. Jinak je vnitřek vlastně shodný s krátkou variantou a, protože test té už pro vás připravujeme, necháme si popis jeho  kladů a záporu na příště. Spolehnout se ovšem můžete na dobře slícované díly z kvalitních materiálů a příjemný menší kulatý volant s „bicepsy“. A zatím se také smiřte s navigačním systémem Mirror Link, který nám na jihu Francie několikrát zazmatkoval. Pokud si ovšem počkáte do června, budete si moci zvolit lepší Amundsen.

Mohlo by vás zajímat:  TEST Datsun 280 ZX Turbo Targa

Jízda

Většinu testovacích jízd jsme absolvovali s motorem 1.2 TSI ve slabší variantě s výkonem 66 kW. Ten by se totiž mohl stát ideální volbou pro nový model. Pokud by vám i 66 kW připadalo jako moc, v nabídce je ještě atmosferický litrový tříválec s výkonem 55 kW, který je známý z modelu Citigo. Ve Fabii už ovšem upravená jednotka plní normu Euro 6. Testovaná dvanáctistovka vozu ale maximálně sedí. Turbodmychadlo zabírá naplno už od 2000 otáček, díky tomu je zátah motoru velmi lineární a také příjemnější na poslech, než tomu u prvních motorů TSI bývalo. Nepříjemný hluk se v autě nedostavuje ani na dálnici. Na techničtějších silnicích si budete muset častěji řadit, to ale nepředstavuje žádný velký problém, naopak vás to kvůli přesným drahám bude dost bavit.

Mohlo by vás zajímat:  Test Peugeot 308 HYBRID: Elektrické dojíždění, benzinové cestování

Díky nižší hmotnosti 1153 kilogramů a také níže umístěnému těžišti se na běžných cestách Fabia projevuje celkem charakterně. Klikaté horské trasy s větším převýšením nedělají vozu žádné výrazné problémy. Samozřejmě nečekejte sportovní nastavení tlumičů, taková věc nemá v tomhle autě ani co dělat. Ale i přes vysokou míru komfortu za běžné jízdy, která znamená i větší náklony při rychlém projetí zatáček, můžeme potvrdit, že svižnější jízda zatáčkami není nepříjemná. Auto se lehce drží zvolené stopy a neprojevuje žádné známky nedotáčivosti. Naopak se zdá, že díky většímu zadnímu převisu se vůz dá lépe nasměrovat do zatáčky. Zadní náprava byla oproti krátké variantě mírně přitvrzena, ale na komfortu se nijak nepříjemně neprojevilo. Standartem je pak elektronický přední diferenciál XDS+, který umí jednotlivě přibržďovat přední kola. Jeho zásahy jsou velmi citlivé a pro laika nerozpoznatelné.

Mohlo by vás zajímat:  TEST DS 9 RIVOLI E-TENSE 225 – dokonalá souhra komfortního podvozku a plug-in hybridního pohonného ústrojí

Krátce jsme otestovali i vznětový kousek 1.4 TDI, který se projevuje také lineárním zátahem a výbornými jízdními vlastnostmi. Větší váha na přední nápravě není až tak znát, abyste se jí museli obávat. Větším problémem byl zvukový projev motoru. Je mnohem méně příjemný a pochopitelně hlučnější než zážehová jednotka. Neznamená to ale, že by vás čekalo ježdění jako s traktorem, ty doby už jsou naštěstí dávno pryč. Jen zkrátka ze dvou testovaných variant byl tou horší volbou. Využitelné otáčky jsou 1500 až 4000, takže se s vozem jezdí snáze než s předchozí generací.

Závěr

Výsledný dojem je rozhodně kladný. Samozřejmě že by se Fabia prodávala jako teplé housky, i kdyby byla jen průměrná. Dobře je to vidět na předchozí generaci. Ale Škoda v dnešní době nebude chtít riskovat svou pověst horším autem, takže na nové Fabii opravdu zapracovala. Objemem kufru tradičně deklasuje svojí (byť malou) konkurenci. Velký kufr se naštěstí nerovná rapidnímu nárůstu hmotnosti (jen o 24 kilogramů více než základní model). Naštěstí se to nijak záporně neprojevilo na jízdních vlastnostech, ve kterých vyniká už základní hatchback. Naopak nám delší vůz přišel mnohdy stabilnější a tak nějak sebejistější. To vše ale stále s velkou mírou komfortu, který je u dobré škodovky nepostradatelný. Chybět nesmí ani kvalitní zpracování a spousta malých chytrých řešení.

Základní cena motoru MPI: 262 900 Kč

Základní cena motoru TSI: 278 900 Kč