Hyundai Genesis jsme v loňském roce zvolili za nejzábavnější auto roku, protože za opravdu slušnou cenu nabídne značné požitky z jízdy, zejména pak těm, kteří holdují stylu dveřma napřed. Hodně návyková věc. Tentokrát si bereme na paškál „základ“ v podobě dvoulitrového čtyřválce dopovaného turbem, který slibuje 210 koní, což nezní špatně. Ovšem slibuje také absenci samosvorného diferenciálu, což pravda už trošku „špatně“ zní. Ale zahoďme předsudky, to by nebylo fér.
Pojďme si představit toto zajímavé a drápky vystrkující sportovní kupé nejdříve vzhledově. Faktem je, že oproti šestiválcovým modelům se změnil prakticky jen nápis na zádi. Pěkné „devatenáctky“, decentní křídlo, bezrámové dveře a svalnaté tvary jsou stejné a dokonale přitahují pozornost všude, kde se Genesis objeví. A to prosím nemluvím o faceliftu, jenž se zanedlouho objeví i u nás a který posunuje jeho přitažlivost ještě o notný kus dál. I když člověk někdy zažívá zajímavě vtipné situace, kdy si nezkušené oko pozorovatelů myslí, jestli to není nová Celica, nebo z boku snad 370 Z. Omyl, tohle auto má svoje tvary, svůj charakter a svou nezaměnitelnost. A navíc – Hyundai, kupé, turbo a pohon zadních kol? Hmm…
Pohled pod kapotu nejdřív vyvolá rozčarování, kolik je místa kolem motoru oproti šestiválci, avšak na levé straně se zabydlel „šnek“, který se hrdě hlásí i na ventilovém víku nápisem RS TURBO. Tenhle šestnáctiventilový dvoulitr nabízí 154 kW při 6 000 ot/min a moc pěkných 299 Nm při 2 000 ot/min. Když vezmu v potaz, že se jedná o motor s nepřímým vstřikem, jde o zajímavé hodnoty. Na přímý vstřik se můžete těšit právě u faceliftované verze, která celkem razantně posune výkon na 202 kW. V řeči čísel ještě doplním, že Genesis 2.0T zrychluje na stovku za 8 sekund a maximálně jede 223 km/h. Všechny hodnoty vypadají slibně, ale je třeba dát malý vykřičník za údaj o hmotnosti, která činí 1 570 kg.
Čísla, hodnoty a nápisy jsou jedna věc, ale skutečný jízdní projev druhá. Sedám tedy za volant a startuji. Dávám motoru chvíli čas se alespoň lehce prohřát a zjišťuji, jak skvěle se mi sedí. Měřím 192 cm a poloha za volantem je perfektní, přesně jak bych od každého sportovního kupé očekával. Jsem pěkně nízko, volant skoro kolmo v ideální výšce a přitom je místa všude habaděj. První rozjezd není přímý, ale kolmo doleva, a tak mě hned krotí protiprokluz. Ten je dosti otravný, protože při ostřejších rozjezdech a manévrech blikala ikonka smykujícího auta poměrně často. Naštěstí je její vypínání blízko levé ruky a později se jeho deaktivace stala rutinní činností při každém nastartování, kdy se vždy sám aktivuje. Dojmy z motoru jsou zprvu příjemné. Turbo dodává příjemnou pružnost už od hranice 2 000 ot/min a lehce nad 2 500 ot/min razantně táhne až někam k 5 000ot/min. Bohužel, dál než k nějakým 5 500 jej vlastně nemá smysl točit. Všude se to omílá dokola, ale já se musím přidat. Když jsem totiž hledal nějakou gradaci výkonu a jeho špičku, tak jsem ji nenašel. Za slušné zatlačení do sedaček si bere klidně i 15 litrů, pokud budete jezdit slušně a třeba i po dálnici, pojede za devět. Šestikvalt je slušně poskládáný a newtonmetry jsou tak stále k dispozici.
Jedinou podstatnější osobní výtku k autu mám v případě naladění ovládání škrtící klapky. Reakce plynu, nad kterou jsme ve stoje tleskali u Genesise 3.8, je ta tam. Při rychlém řazení navíc po puštění plynu otáčky prakticky neklesají a zpočátku to působí jisté rozpaky, zda ze začátku nedělám něco špatně. Později si lze zvyknout a stříhat pravou nohu při řazení s levou trochu dřív. Přímovstřiková verze by mohla tento malý neduh napravit. Malý „turboefekt“ Genesisu nevyčítám, protože v rámci přeplňovaných motorů je minimální. Jinak ale jednotka není vůbec špatná, pocitově táhne slušně a při náhodném změření zrychlení jsem se dostal hluboko pod udáváných 8 sekund. Zvuk je na čtyřválec docela zajímavý, ale ohlušující řežbu určitě nečekejte.
Pokud chcete jezdit často bokem, má rada zní: kupte si jen o málo dražší šestiválec. Ne, že by to u dvoulitru nešlo, ale vzhledem k absenci samosvorného diferenciálu a pro dvoulitr nezanedbatelné hmotnosti to není taková samozřejmá lehkost jako u objemnějšího bratříčka. Po prvních pokusech alá „jednohrab“ (což je termín, který používáme v AutoZinu pro protáčení vnitřního kola) musíte přitlačit. Na asfaltu se často neobejdete bez clutch-kicku, výjezdy ze zatáček na dvojku s prošlápnutím spojky rozhodí záď to té správné pozice a najednou se přistihnete, že Vám cukají koutky úst nahoru. Je to ale hrozná droga, po pár driftech odsoudíte všechny předokolky do jiného světa, aniž by si to některé zasloužily. Drift si s turbínou musíte více zasloužit, není tak milosrdná jako atmosféra, musíte mít cit na plynu při „dofouknutí“ turba a nástupu krouťáku. Stejně tak s ruční brzdou se lze dostatečně vyřádit, naopak na trojku by potřebovalo auto mnohem více sil. Na nezpevněných površích a samozřejmě na sněhu je situace jasná, tam se s Genesisem určitě vyřádíte dosytosti. Ať už jedete bokem kdekoli, překvapí Vás příkladná ovladatelnost…a tím se dostáváme k podvozku.
K podvozku mám jen slova chvály. Po prvních kilometrech zjistíte, že je Genesis zajímavě komfortní. Ke všemu jsou kola a jejich zavěšení nečekaně dobře odhlučněné. Když ale naladíte ostřejší noty, zjistíte, že funguje výborně, je příkladně tuhý a náklony jsou opravdu minimální. Řízení je přesné, ostré a nezvykle komunikativní. I jízda čistou stopou v zatáčkovitých okreskách je požitkem, který budete chtít zažívat pořád dokola. Celé auto na mě působí dost komunikativně, krásně cítíte všechny fyzikální zákony, které Vás vyrušují při projíždění zatáček. V dnešním světě aut, kdy se řízení čím dál více blíží spíš hraní PC hry na volantu, je jízda s Genesisem krokem (možná zpět, ale v dobrém slova smyslu) ke zlatým časům, kdy Vás auta do řízení vtáhla a dala Vám možnost pocítit ten kontakt kol se silnicí, tu kontrolu, která Vás pustí zase o level dál. Častá spolupráce s řadící pákou Vás bude hodně bavit, protože dráhy jsou sportovně tuhé a přesné. Brzdy jsou výborné, nenastupují nejostřeji, ale účinek je skvělý a na silnici je neunavíte. Genesis mě opravdu baví, takhle si vážení představuji sportovní kupé!
Někde jsem četl, že Genesis je chudý na výbavu a některé prvky výbavy prý nejdou ani doobjednat. Pokud mám být opravdu upřímný, nějakou výbavu jsem vůbec neregistroval. Jestliže byla nastavena teplota na display 22 stupňů, bylo mi to úplně jedno, protože když jsem byl v „ráži“, stejně jsem se zpotil a sledoval v interiéru jen otáčkoměr. Vlastně pardon, zaregistroval jsem opravdu výborně hrající audio se subwooferem. Důležitější pro mě jsou spíše skvělá kožená sedadla s dobrým vedením a rozsahem nastavení. Kdyby bylo vzadu místo na hlavu, neměl bych problém napsat, že je Genesis prostorné auto pro čtyři lidi.
Takže si to shrňme. Bavíme se o ceně 770 000 korun, za kterou dostaneme krásné sportovní coupé s dvoulitrovým turbem a pohonem zadních kol, s vynikajícím podvozkem a značnou dávkou charisma. Za podobnou cenu dostanete možná slušný hothatch, ale je to předokolka a když to postavíte vedle Genesise… Není to poprvé, co používáme pro automobil značky Hyundai slova sportovní, drift, charisma, kvalitní a podobně. Opravdu klobouk dolů a nemusím snad psát o tom, jak moc se těšíme na faceliftovanou verzi.
Klady:
– Vzhled
– Podvozek
– Precizní řízení
– Sportovní řazení
– Cena
Zápory:
– Absence samosvoru
– Výkonová špička
– Nastavení škrící klapky – pomalé padání otáček