Koupě nového auta je spojena také s potřebou jeho zajetí. Jednoduše řečeno je třeba, aby si vše sedlo a následně především motor fungoval tak, jak má. Řada lidí má ze zajíždění nového vozu obavy, protože má strach, že několika chybami mohou životnost svého vozu zbytečně zkracovat. Tak to ale není a v současných vozech s moderními motory není nějaké speciální zajíždění potřeba. Stačí respektovat tři věci.
Různé druhy tras
Základem správného zajetí auta je střídat různé druhy tras. Tak, aby jelo auto v různých rychlostech. Je chybou jezdit s novým vozem stále jenom po městě nebo naopak neustále po dálnici. Jakákoliv cesta by měla být různorodá a měly by se střídat úseky s padesátkou, devadesátkou i dálniční stotřicítkou. Z daného pohledu nejde o nic výjimečného, jelikož jakýkoliv delší výlet něco podobného zajistí bez nutnosti trasu jakkoliv komplikovaně plánovat. Silniční síť v ČR je rozmanitá a sama zajistí, že auto bude zajížděno tak, jak má.

Spíše klidněji
Základem pro zajetí auta je spíše klidnější jízda. Dá se říci, že by se neměla překračovat hodnota 2/3 celkového rozsahu otáček. V případě manuální převodovky je proto vhodné řadit s ohledem na aktuální otáčky, u převodovky automatické není namístě při zajíždění vozu příliš používat sportovní režim. Toto by si měli uvědomit především různí „závodníci“, kteří se snaží svůj vůz vytáčet do extrémů. V prvních několika tisících to není vhodné. Nejprve je namístě jet normálně. Tak, jak to dělá většina lidí bez ohledu na to, jak dlouho své auto má.
Pozor na podtáčení
Rizikem pro nové auto je extrémní podtáčení motoru. U manuálu proto nenechte motor klesnout do extrémně nízkých otáček. U automatu zase zapomeňte na eco režim. Toto by si měli pamatovat hlavně notoričtí šetřílci, kteří svůj motor extrémně podtáčejí s vidinou nízké spotřeby. Faktem ale je, že o pár deci nižší spotřeba může vést k problémům motoru. Jak nového, tak i několik let staršího. Otáčky je třeba udržovat vždy na optimu.
Zdroj: https://leasing.com/guides/top-tips-driving-new-car-running-in/