Když se blížíme ke kruhovému objezdu, měli bychom znát jak předpisy, které se týkají přednosti, tak i předpisy, které se týkají blikání. Nemyslím si, že jsem špatný řidič a už vůbec si nemyslím, že bych něco důležitého neznal. Jenom jsem podcenil jeden důležitý fakt. Spoléhal jsem na jedno nepsané pravidlo a v tu chvíli mi nedošlo, že ho nemusí znát každý. Bohužel jsem na takového řidiče narazil právě já, což znamenalo, že jsem způsobil nehodu. Co se vlastně stalo a proč si to vyčítám?
Dávat blinkr při nájezdu na kruhový objezd?
Snad i malé dítě musí vědět, že při nájezdu na kruhový objezd se blinkr nedává. Ani doprava, ani doleva. Přesto se čas od času objeví nějaký řidič, který ho dá. Abych se přiznal, dělám to také. Jsem stejně jako řada jiných seznámen se známým nepsaným pravidlem, díky kterému ostatním můžeme usnadnit nájezd na kruhák a tak zlepšit plynulost dopravy.
O co jde? Jistě to také znáte. Pokud na kruhový objezd najíždíte a dáte při tom blinkr doprava, dáváte ostatním znamení, že budete sjíždět hned na prvním výjezdu. Najíždějící tak nemusí čekat, ale už když najíždíte vy tak v podstatě ví, že vám přednost nemusí dávat a bude mít volno, jelikož vy objezd ještě před ním opustíte.
Spoléhal jsem na blikání
Právě na toto nepsané pravidlo jsem spoléhal i při svém nájezdu na kruhový objezd. Viděl jsem řidiče, jak při nájezdu bliká, takže jsem to vyhodnotil jako znamení o tom, že na prvním výjezdu sjíždí. Tak to ale nebylo. Blikající řidič se doposud nestačil naučit, jak kruháky fungují a kdo má a kdo nemá blikat. Bohužel k tomu přidejte jeho nepozornost, takže jakmile jsem na kruhový objezd vjel, cítil jsem náraz. Dodnes nechápu, proč tento řidič alespoň nezačal brzdit, když mě viděl. Nehodě by šlo předejít. Na mou otázku proč blikal při vjezdu, mi odpověděl, že je to tak v pravidlech silničního provozu. Od té doby jsem ponaučen a nepsané pravidlo s blinkrem raději nechávám plavat. Je to bezpečnější.
Zdroj: Článek byl zpracován dle příběhu našeho čtenáře