Povolená hranice alkoholu za volantem u nás a ve světě

Drink Driving 808801 1280

Alkohol za volantem může být příčinou tragických dopravních nehod. Přístup jednotlivých zemí k pití před jízdou se ovšem liší. Někde platí tzv. nulová tolerance, jinde se alkohol za volantem vůbec neřeší.

Skleničku před jízdou si v ČR dát nesmíte

Alkohol za volantem patří k častým příčinám dopravních nehod, proto se proti němu jednotlivé státy snaží bojovat. U nás je např. tzv. nulová tolerance, takže řidiči nemohou nadýchat vůbec nic. Pokud se přitom potvrdí opak, řidič může dostat až 50 000 Kč pokutu, trest odnětí svobody na tři roky a desetiletý zákaz řízení. Při hranici nad 0,3 promile navíc hrozí odebrání sedmi bodů ze systému bodových trestů. Pokud si přitom nejste jisti, zda máte alkohol v krvi, řešením se může stát alkoholtester, který seženete např. na Alze, ale také v dalších obchodech. Navíc se můžete zaměřit na srovnání alkoholtesterů, díky němuž si budete moci pořídit nejlepší zařízení na trhu.

Mohlo by vás zajímat:  Na pneumatikách jsou tečky, které přehlížíme. Jsou ale důležitější, než řada motoristů vůbec tuší

Alkohol za volantem v rámci Evropské unie

Nulová tolerance existuje i v dalších zemích Evropy. V rámci Evropské unie platí takový zákon také na Slovensku, v Estonsku, Rumunsku a Maďarsku. V ostatních státech EU se naopak limity povoleného alkoholu za volantem liší, a to někdy dosti značně. Některé země tolerují 0,2 až 0,4 promile, nicméně nejvíce zemí povoluje 0,5 promile. Vůbec nejtolerantnějšími státy jsou v tomto ohledu Malta a Velká Británie, kde činí tolerance 0,8 promile, což může být dosti problematické. Někteří lidé při takovém množství alkoholu v krvi sice nemusí cítit téměř nic, další jedinci však mohou být při stejném množství poměrně dost opilí, takže znamenají velké riziko pro bezpečnost silničního provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Jízdní režimy je potřeba umět zapnout ve správnou chvíli
Zdroj obrázku: Pixabay

V budoucnu zřejmě v EU dojde ke změně

Předpisy mohou být v jednotlivých zemích Evropské unie složitější, než by se mohlo z předešlých řádků zdát. V některých státech jako např. v Chorvatsku existuje nulová tolerance pro profesionální a mladé řidiče, zatímco pro ostatní zákon povoluje 0,5 promile alkoholu v krvi. Jinde neplatí pro „profíky“ a řidiče-nováčky tak přísná pravidla, přesto jsou limity povoleného alkoholu nižší než u „běžných smrtelníků“. Pokud tedy budete vyrážet za hranice, raději se seznamte s místními předpisy. Na druhou stranu Evropská unie uvažuje o tom, že zavede nulovou toleranci plošně, takže v budoucnu už toto možná nebude třeba řešit. Podle EU by tento krok mohl zachránit 5 000 životů ročně.

Mohlo by vás zajímat:  Máte pick-up? Úložný systém Decked ochrání náklad na korbě

Alkohol za volantem ve světě

Nulová tolerance platí např. v Rusku, stejně jako v dalších postsovětských zemích. Týká se to samozřejmě i silně muslimských zemí, z nichž v některých nemusí alkohol představovat problém pouze za volantem. Mezi další země s nulovou tolerancí patří i některé státy v USA. V jiných ale může být hranice i u 0,8 promile. Na závěr jsme si nechali země, které naopak pití před jízdou (či za jízdy) v podstatě neřeší. Jedná se např. o Bolívii, tedy jihoamerickou zemi s nejnebezpečnějšími silnicemi na světě, případně o africkou Keňu. Pokud byste se ovšem pohybovali vozem v některé z těchto zemí, stejně bychom vám řídit v opilosti v žádném případě nedoporučovali.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora