Mnoho vozů má na svých střechách takzvané ploutve. Jedná se o menší prvek umístění v zadní části střechy. Když se podíváme na hlavní důvody využití těchto ploutví, tak je jich hned několik. U řady vozidel se jedná jenom o prvek estetický, který nemá absolutně žádný jiný význam. U jiných vozidel může kromě estetiky pomáhat také aerodynamice. I tady je tomu ale skutečně spíše minimálně. Hlavní využití těchto ploutví tkví v tom, že obsahují antény. Jak na příjem rádia, tak i na příjem GPS signály. Ty jsou v tomto doplňku celkem šikovně skryty tak, aby bez problémů fungovaly a nehyzdily auto.
Možná se přidají i mikrofony
V budoucnu možná dojde k tomu, že se ke stávajícím anténám přidají ještě mikrofony, které budou schopny zaznamenávat okolní hluk. Na daném řešení totiž pracovali odborníci Fraunhoferova institutu pro digitální mediální technologie IDMT v Oldenburgu v Německu, kteří využili stávající ploutve automobilů k tomu, že do nich umístili citlivé mikrofony. Ty by měly dobře zaznamenávat hluk ve všech směrech.
K čemu dané řešení bude?
Nepřeháníme, když řekneme, že dané zařízení bude schopno v budoucnu dokonce pomoci zachraňovat životy. Mikrofony mají být schopny efektivně detekovat zvuky sirén policie, hasičů, nebo také sanitek. Řešení by mělo dokázat nejenom vyfiltrovat šum a selektovat a rozpoznat výhradně jenom zvuk sirény, ale dokonce by mělo zařízení umět poznat i směr, ze kterého daný zvuk přichází.
Řidič bude upozorněn na vozidlo práva přednosti v jízdě
Daný systém mikrofonů v ploutvi vozu by měl detekovat houkající sanitku a informovat řidiče jak o tom, že se blíží, tak i přibližně o tom, odkud se blíží. Toto by mělo v budoucnu usnadnit průjezd vozidel pod majáky a eliminovat ty situace, kdy si vozidel s právem přednosti někteří všimnou doslova až na poslední chvíli. To může být způsobeno nepozorností, hlasitou hudbou, ale třeba i stále lepším odhlučněním vozidel.
Zdroj obrázku: Fotobanka Pixabay.com