Plánujete road trip po Evropě? Víte, kde můžete přespávat na divoko, a kde nikoli?

Holidays 1283014 960 720[1]

Blíží se léto a s ním doba dovolené. Mnozí z nás se chystají vyrazit do zahraničí vlastním či půjčeným autem. Možná vás tak v souvislosti s tím napadlo, zda by se auto nedalo využít i jinak než jako pouhý dopravní prostředek. A to jako místo, kde bychom mohli přespat, ať už třeba jen jednu noc, nebo jeho prostřednictvím podniknout tak zvaný road trip a strávit v něm tak vlastně všechny dny a noci naší dovolené.

Nejrůznější road tripy, tedy poznávání cizích zemí ze sedadla automobilu, společně s přespáváním na divoko jsou v posledních letech stále populárnější a populárnější. Jen pro úplnost dodejme, že přespáváním na divoko není myšleno pouze přespávání v automobilu samotném, ať už v karavanu, obytném vozu, dodávce či osobním vozu, ale také ve stanu poblíž. Výhodami takovéto dovolené jsou především nižší náklady, větší míra svobody, blízkost přírody a určitá míra dobrodružství. Nevýhodami pak především menší pohodlí, hygienické podmínky a v některých zemích také určité nebezpečí a možnost finančního postihu za přespávání mimo oficiální autokempy. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili přehled nejnavštěvovanějších evropských zemí se základními informacemi o tomto způsobu dovolené.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzkoušeli jsme: Bude zjištění bodů online skutečně snadné? Rozhodně ne!

Skandinávie

Velmi oblíbenou destinací pro nejrůznější road tripy jsou skandinávské země. Přátelskou zemí v tomto úhlu pohledu je zcela jistě Finko, kde se smí kempovat na divoko téměř kdekoli. Výjimku tvoří jen malé množství míst označených speciální tabulkou se zákazem. Mezi lidmi nejoblíbenější skandinávskou zemí je Norsko. I zde je nocování na divoko povoleno, tedy pokud nocujete alespoň 150 metrů od zástavby a mimo místa označená zákazem kempování.  Také sousední Švédsko je volnému kempování poměrně nakloněné. Minimální vzdálenost od zástavby by tu měla být 300 metrů. Pokud jde o Dánsko, situace se různí, proto si konkrétní situaci v daném místě vždy pečlivě zjistěte, protože například v blízkosti pláží se kempovat příliš nesmí, jinde většinou ano.

Mohlo by vás zajímat:  Rady, co dělat při bouračce v zahraničí. Dejte pozor, co podepisujete

Jižní Evropa

Někteří lidé před přírodou severní Evropy dávají přednost koupání v moři na jihu. V tomto případě si dejte pozor v oblíbeném Chorvatsku, neboť zde je volné kempování zcela zakázáno a v případě porušení tohoto zákazu vám hrozí vysoká pokuta. Kempování na divoko je zakázáno také v Itálii. Můžete zde ale za malý poplatek přebývat na zpevněných plochách pro karavany a obytné vozy. Pokud jde o Španělsko, situace se liší podle provincie, kde se nacházíte. Někde je volné kempování povolené, jinde zakázané. Situaci si tedy předem zjistěte podle toho, kam máte namířeno.

Mohlo by vás zajímat:  Doba omrzlých skel je tu. Jak se námrazy rychle a efektivně zbavit?

Naši sousedé

Sousední země kempování na divoko příliš nakloněné nejsou, zcela zakázáno je na Slovenku, v Rakousku, Maďarsku i Německu. Navíc tu opět hrozí poměrně vysoké pokuty v případě přistižení. Jiná situace je v Polsku, kde jsou k volnému kempování tolerantní, samozřejmě s výjimkou národních parků a soukromých pozemků.

A jak jsme na tom u nás?

Kempování ve volné přírodě je v České republice povolené. Výjimkou jsou pouze národní parky, chráněná krajinná území, vojenské újezdy a samozřejmě také soukromé pozemky.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora