Hyundai i30 Fastback – třetí karosářská varianta

Hyundai I30 Fastback 08

Tentokrát jsme testovali nový model i30 Fastback. Jedná se již o třetí úpravu karoserie modelu i30. Hyundai má již v nabídce i30 kombi a i30 Liftback. Tento vůz se řadí do kategorie automobilů s označením Liftback, ale jelikož hyundai má již ve svém portfoliu vůz s tímto označením (který mimochodem spadá do kategorie hatchback) nese označení Fastback. Dle korejské automobilky je nový Fastback přímým soupeřem škody Octavia. Do Octavie má celkem daleko, mnohem blíže má třeba k Mazdě 3 sedan.

Motor

Námi testovaný vůz byl osazen tříválcovým přeplňovaným litrovým motorem se 120 koňskými silami. Testoval jsem také Hyundai Kona s tímto motorem a nutno říci, že ve Fastbacku je motor mnohem živější než v Koně (zejména díky výšce a celkové dynamičnosti). K dostání je také čtyřválcová čtvrnáctistovka, ze které vymáčknete 140 koňských sil. V kombinaci se silnějším motorem je v nabídce i sedmistupňová automatická dvouspojková převodovka. Tříválec udělá z nuly na sto za 11,5s a čtvrnáctistovka za 9,2s s manuální nebo 9,5s s automatickou převodovkou. Výsledkem mé týdenní kombinované bylo celých 6 litrů při svižnější jízdě. Bez problémů se dá dostat na spotřebu kolem 5,5l/100km. Maximální rychlostí se základním motorem je 188km/h. Motory ve Fastbacku podléhají klasickému downsizingu a naftový motor v nabídce pro tento model nenajdete.

Mohlo by vás zajímat:  TEST Nissan Pulsar

Karoserie

Karoserie nového Fastbacku vskutku lahodí oku. Prošla řadou změn oproti původní i30, prodloužila se vpředu i vzadu, rozvor zůstal stejný a střecha se snížila. K tomu všemu se ještě rozšířil přední nárazník a předek působí lépe opticky. I s nížená střecha a oblé křivky lahodí oku. V dostání je Fastback bez příplatku nejen v bílé, ale i v červené barvě (engine red).

Interiér

Testovaný vůz byl ve výbavě trikolor. Za tuto výbavu si připlatíte 50 000,– a její součástí je oproti nižším výbavám navíc výškově stavitelné sedadlo řidiče, vnější zpětná zrcátka a kliky dveří v barvě vozu společně s bočními blikači ve zpětných zrcátkách. Dále kupující dostane USB a iPod konektivitu a bluetooth handsfree. Součástí byl také paket comfort (16´´ kola, přední mlhovky a LED denní světla, volant a hlavice řadicí páky potažený kůží, elektricky ovládaná zadní okna a zadní parkovací senzory).

Mohlo by vás zajímat:  Nissan Micra TEKNA DCi 90 – pátá generace s dieselem pod kapotou

Interiér je poskládaný příjemně a řidič si na něj rychle zvyká. Přímo před řidičem se nachází snadno ovládatelný multifunkční volant. Střed palubní desky působí jednoduše a snadno zde naleznete vše, co potřebujete. Na palubní desce nad středovým tunelem se nachází dotykový display (dotykovost se za jízdy vypíná, takže během běžícího motoru se musíte proklikávat tlačítky..). U levnější výbavové verze je display mnohem menší, než 8´´ display ve vozech s lepší výbavou. Malý display po stranách s dlouhými tlačítky trochu kazí celkový dojem z palubní desky. Na předních sedadlech je dostatek místa i pro urostlejší pány, řidiči pomůže i příjemná posuvná loketní opěrka. Na zadních sedačkách není moc prostoru nazbyt, což je dáno zejména nižší střechou.

Mohlo by vás zajímat:  TEST Hyundai i30 3dv. 1,6 CRDi Premium Trikolor

Zavazadlový prostor má vysokou nakládací hranu a poskytuje 450L úložného prostoru. Po sklopení zadních sedadel se dostaneme na 1351L. Při zavírání pátých dveří se uživatel musí dávat pozor, aby v čas pustil madlo. V opačném případě se vám do zápěstí zakousne hrana pátých dveří, což není vskutku nic příjemného.

 

Podvozek

U Fastbacku se oproti klasickým i30 přitvrdil podvozek a auto to se chová na silnici příjemněji. Zpětnou vazbu však řidič nemůže moc očekávat. Díky tužším tlumičům sedí příjemně v zatáčkách i na všech zpevněných silnicích.

Cena

Celková cena námi testovaného vozu byla 465 070 Kč.