Co hraje roli, pokud si vybíráte elektromobil? Jistě je prvním hlavním parametrem jeho dojezdová vzdálenost. Tedy to, kolik na jedno nabití ujedete kilometrů. Čím je to více, tím se auto stává v běžném provozu praktičtější, nutno ale říci, že je ještě jeden parametr, který je nutné zjišťovat. Je to doba nabíjení elektromobilů. Bohužel toto je parametr, jehož přesnou hodnotu je celkem obtížné zjistit. Proč?
Automobilky nejsou přesné
Ani samotné automobilky nejsou při výčtu informací o svých elektromobilech přesné. Většinou vám řeknou to, kolik auto najede na plné nabití. Dále vám řeknou i to, za jak dlouho může být vůz nabitý na kapacitu 50 – 80 procent a kolik lze s takovým nabitím ujet. Co už ale málokdy řeknou, to je informace, jaký je čas dobíjení elektromobilů, pokud chceme dosáhnout stoprocentního nabití. Proč? Ovlivňuje to celá řada věcí.
Typ nabíjecích stanic
Určitě je nutné říci, že roli v tom, jak dlouho budete elektromobil nabíjet, má to, kde ho nabíjíte. Jsou různé typy nabíjecích stanic, nehledě na to, že u vás doma máte většinou jenom klasickou elektřinu. To pro vás znamená jednu důležitou věc – informace se mohou lišit. Je rozdíl, když si elektromobil píchnete doma do klasické zásuvky, nebo využijete některou z rychlonabíjecích stanic. Proto můžete být nemile překvapeni, že někdy bude nabíjení elektromobilu trvat podstatně delší dobu, než bylo z vaší strany původně v plánu.
Typ baterií
Ano, i toto může hrát velkou roli. Nutno ale říci, že tento faktor se postupně dostává do pozadí. Důvodem je to, že vzhledem k vlastnostem se jako nejlepší řešení jeví lithium-iontové baterie, které má většina elektromobilů. Čas dobíjení tedy ovlivňuje hlavně jejich celková kapacita. Čím je vyšší, tím bude doba nabíjení logicky delší. Toto je onen hlavní parametry, který lze při porovnání typu baterie posuzovat.
Technologie nabíjení
Tady je ten největší kámen úrazu. Je třeba říci, že nabíjení elektromobilů neprobíhá lineárně a stále stejně. V baterii probíhají určité procesy, které mají vliv právě na dobu nabíjení. Co tím chceme říci? Že v praxi dochází k tomu, že se rychleji nabíjí baterie prázdná, a jakmile začne mít energie více, bude se celý proces zpomalovat.
Co to pro vás znamená v praxi? Abyste si dali pozor na informace, které lákají třeba na to, že 75 procent kapacity baterie nabijete za 45 minut. Lako laik se můžete domnívat, že necháte auto na nabíječce ještě o čtvrthodinku déle a bude nabité stoprocentně. To je ale častý omyl. Posledních 25 procent se může „plnit“ třeba i další hodinu. Důvodem je hlavně vznikající odpor a růst tepelných ztrát, vlivem čehož dochází ke snižování proudu, který bude do baterie vstupovat.