Turecko v poslední době nemá v České republice to nejlepší jméno, stejně jako různí arabští nomádi. Právě od nich ale pochází skvělý trik k vyproštění zapadlého auta. Není divu, že s ním přichází právě pouštní národy, jejichž příslušníci se po poušti pohybují doslova od kolébky do hrobu. A od doby, co karavany ve velkém přesedlaly z tradičních velbloudů do aut, se musí i nomádi potýkat se zapadlými džípy.
Z nouze ctnost
Zatímco v českých podmínkách je zapadlé auto drobná nepříjemnost, kterou snadno vyřeší první kolemjedoucí traktor nebo odtahová služba, a pokud se autu nic jiného nestane, můžeme za slabou půlhodinku pokračovat v cestě, na pouštních obchodních stezkách je taková nehoda doslova otázkou života a smrti. Tedy pokud si s ní nedovedete pomoci svépomocí. A pokud možno bez těžkého a objemného vybavení, které byste s sebou museli na cestách stěhovat.
Pevný pytel a lano
Tyhle dvě pomůcky zkušeným pouštním nomádům bohatě stačí. Jejich celková hmotnost je zanedbatelná a o tom, jak jsou skladné, se snad asi nemusíme rozepisovat. Kromě toho využili nomádi lopatu na písek, ta je ale v regionu běžnou výbavou terénních automobilů, bez které do pouště nevyrazí ani ten největší hlupák.
Členové karavany pytel naplnili pískem, aby byl co nejtěžší, a zakopali ho do země. Lano přichytili k zapadlému kolu, a když se začalo roztáčet, auto s písku samo vyjelo. V českých podmínkách můžete trik pouštních nomádů aplikovat ještě snáze, protože se obejdete i bez zakopaného pytle s pískem. Nehledě na to, že čeští řidiči v tuzemsku těžko zapadnou do pouštního písku. V evropských podmínkách obecně platí, že stačí lano připevnit k dostatečně vzrostlému stromu.
Stejný trik pak můžete snadno využít v případě, že vaše auto neuvízne v pouštním písku, ale například:
- ve štěrku
- v jílu
- v bahně
- ve sněhu
Zdroj: Autorský text