Již velmi brzy budete muset přezout pneumatiky na voze z letních na zimní, pokud plánujete vyrazit do míst, kde je na silnicích sníh a led, či se toto dá předpokládat. Nemusíte si vždy kupovat nové, pokud už vám dosloužily ty, které jste použili loni. Důležité je, abyste si vybrali použité zimní pneumatiky na svůj vůz velmi dobře. Můžete na nich ušetřit a zároveň je využít do posledního okamžiku. Řekneme vám, na co si dávat pozor a zajistit si maximální bezpečnost během zimních měsíců.
Hloubka vzorku
Tohle je velmi důležité, protože jinak vás tyto pneumatiky mohou stát život. Příliš sjetý vzorek je velmi nebezpečný na sněhu a mrazu, protože vůz nebude správně brzdit ani zatáčet. Ideální je vzorek o hloubce alespoň 5 mm, zákonné minimum jsou 4 mm.
Stáří pneumatiky
Věk daného produktu najdete na jeho boku. Jde o čtyři čísla, přičemž první dvě označují týden v roce a druhé dvojčíslí označuje rok výroby („2318“ je 23. týden roku 2018). Vždy kupujte jen pneumatiky, které jsou staré maximálně 5 let. Starším se vyhýbejte, protože se stejně velmi brzy zničí.
Rovnoměrné opotřebení
Dívejte se také na opotřebení, které by mělo být po celé šířce pneumatiky stejné. Pokud je někde opotřebené více a jinde méně, předchozí vůz byl pravděpodobně špatně seřízený. To ovšem znamená, že na vozovce nebudou správně sedět. Jejich kvalita tím prudce klesá.
Viditelná poškození
Zblízka se podívejte na další poškození, hlavně na praskliny, boule, řezy nebo jiné deformace. V každém případě takové pneumatiky nekupujte, protože velmi brzy dojde k jejich konečnému zničení. Riskujete tím proto bezpečnost svou i svého okolí.
Značka a typ pneumatiky
Kvalitní pneumatiky mají delší životnost a lepší vlastnosti. Mezi použitými proto hledejte značky, jako je např. Michelin, Continental nebo Nokian. A pochopitelně se vždy podívejte, jestli jsou vážně určené na zimu. Na boční straně bude napsané „M+S“ nebo „3PMSF“.
Zdroj: https://www.tyresandtracks.com.au/blog/post/things-to-consider-before-buying-second-hand-tyres