Životní náklady vzrostly asi o pětinu, úspory naopak o zhruba stejnou částku inflace ztenčila. I přesto však letos Češi jako vždy vyráželi ve velkém na dovolenou k moři. Nebo možná právě proto, nikdo si totiž nemůže být jistý tím, co se s potenciálně ušetřenými penězi stane v nejbližších měsících. Dovolenou však letos volíme pečlivěji než v minulých letech a z pochopitelných důvodů se snažíme na cestování ušetřit. Rádi bychom utratili méně také za dopravu, což je možné hlavně v případě, kdy k moři vyrazíme vlastním autem. Úsporný může být styl jízdy, ale i vhodně naplánovaná cesta.
Vyhněte se kolonám
Největším zbytečným žroutem paliva jsou kolony na dálnicích, které se se železnou pravidelností objevují na hlavních severojižních tazích každý víkend. Jedete-li ve špičce, jen těžko se jim vyhnete. Ale pokud svou cestu můžete naplánovat na jinou než tu nejvíce exponovanou část týdne, máte slušnou šanci, že pojedete rychle a bez popojíždění.
Snižte hmotnost zavazadel
Naložit auto až po střechu může být praktické, jedete-li na dva nebo tři týdny do apartmánu někde na pláži, ale řada toho, co pokládáte za nezbytnosti, je ve skutečnosti postradatelná. Kromě přebytečného oblečení, které ve Středomoří v létě jen těžko užijete, jde třeba o zásoby potravin. Ty jsou v jihoevropských zemích zhruba stejně drahé jako v České republice a navíc můžete nakupovat v nadnárodním řetězci, který nabízí podobné produkty jako u nás.
Dálnice nemusí být to pravé
Cesta po dálnici bývá nejrychlejší, ne vždy je ale nejkratší a nejekonomičtější. Při podrobnějším pohledu na mapu možná zjistíte, že když ujedete větší část cesty po rychlostních komunikacích, kromě nákladů na dálniční poplatky nebo známku ušetříte také deset litrů benzínu či nafty. Cesta se přitom protáhne jen třeba o čtyřicet minut, což není tolik, pokud celá trasa trvá třeba deset hodin.
Zdroj: https://www.cbac.com/media-center/blog/2019/october/holiday-travel-fuel-efficiency-tips/