Česká zima je většinou příjemná, nemíváme tu holomrazy s teplotami hluboko pod mínus dvaceti. A na rozdíl od mnoha jihoevropských zemí u nás sněží, což se železnou pravidelností rok co rok překvapí naše silničáře. Ale i česká malebná zima s sebou přináší nejednu motoristickou potíž. Na zimu musíme přezouvat, některé cesty bývají nesjízdné, a hlavně se všichni potýkáme s námrazou na oknech auta. Naštěstí se s ní lze snadno vypořádat.
Ocet nebo líh
Obě tyto tekutiny, které nechybí v žádné české domácnosti, spojuje skutečnost, že mrznou až hluboko pod nulou. A že vám pomohou odstranit namrzlou vlhkost. Ocet je třeba smíchat s vodou v poměru 3 díly octa, 1 díl vody a nastříkat na sklo pomocí klasického rozprašovače. Námraza pak půjde snadno dolů.
Líh funguje úplně stejně, a pokud nebudete používat jakoukoli formu konzumního lihu, ušetříte. Lihový roztok by měl silnější, ideální je poměr s vodou půl na půl. Teoreticky můžete použít i čistý líh, ale ten by neměl přijít do styku s jinými částmi exteriéru auta než se sklem okýnek a zrcátek. Po postříkání lihem námrazu znovu snadno setřete.
S teplou vodou opatrně
Na internetu si motoristé navzájem radí polít skla teplou, nebo dokonce horkou vodou. Tohle je sice účinná metoda, ale může být i nebezpečná. Pokud je rozdíl teplot vysoký, je to pro vaše okno a karoserii pěkně nepříjemný teplotní šok. Několik takových šoků by měla moderní auta hravě vydržet, ale pokud budete námrazu odstraňovat teplou vodou celou zimu, zaděláváte si na problém.
Prevence se vyplatí
Stejně jako kdekoli jinde, i tady platí, že preventivní opatření je nejefektivnější a nejsnazší. Navíc si ušetříte čas – námraza se tradičně objeví pokaždé, když nejvíc pospícháte. Mezi vhodná preventivní opatření patří:
- Potření skel speciálním nemrznoucím roztokem
- Zakrytí skel dekou nebo přehozem
- Parkování na místech, kam ráno svítí slunce
Zdroj: Autorský text