V rámci EU se aktuálně hovoří o novém prvku výbavy, který by měl být po schválení součástí nových vozidel. Zatím však není jasné, zda ho jednotliví zástupci podpoří, nebo nikoliv. Pokud by došlo k odhlasování této povinné výbavy nových aut, bude třeba dodat dvě věci. V první řadě je chválihodné, že EU myslí na bezpečnost. Ale je tu ještě druhá věc. Se svým návrhem přichází celkem pozdě, protože řada auto těmito nebo podobnými systémy dávno disponuje.
Ochrana dítěte na prvním místě
V EU si uvědomili, že stoupá počet případů, kdy rodiče nechají na zadním sedadle svého potomka. Ten mlže vlivem vysokých teplot zkolabovat a zemřít. Tento problém chce EU řešit novou povinnou výbavou vozů. Že daný problém existuje si uvědomila už celá řada automobilek. A to před několika lety, kdy začaly se zaváděním nových prvků výbavy, které tomu mají zabránit.
Jednoduché upozornění řidiče
S tímto systémem přišel General Motors již v roce 2016. Výbava se poprvé objevila v modelu GMC Acadia. Princip je velmi jednoduchý. Auto registruje, zda byly před nastartováním otevřeny a poté uzavřeny zadní dveře. Pokud ano, systém předpokládá, že na zadních sedačkách někdo je. Když řidič dorazí do cíle a vypne motor, vůz ho upozorní na nutnost kontroly zadních sedaček. Jednoduché, ale účinné.
S upozorněním řidiče přichází také Nissan. První vůz, ve kterém se upozornění na kontrolu zadních sedaček objevilo, byl Pathfinder. Došlo k tomu v roce 2018. Automobilka se navíc zavázala, že danými systémy budou od roku 2022 vybavena všechna její nová auta, která sjedou z výrobních linek. Zajímavostí je, že kromě detekce otevření dveří používají Japonci také senzory v opěrkách hlavy.
Automatické zapnutí klimatizace a upravení teploty
Mnohem pokročilejší systém nabízí vozy Tesla. Je sice pravdou, že ho nazývá jako „Dog Mode“ neboli „Psí režim“, ale dá se předpokládat, že bude stejně efektivně fungovat i v případech, kdy rodič zapomene svého potomka v autě. Když Tesla detekuje, že auto není prázdné, automaticky zapíná klimatizaci a udržuje přijatelnou teplotu. K tomu všemu se navíc na displeji objevuje zpráva, že se kolemjdoucí nemusí znepokojovat ani rozbíjet okénko nebo volat policii, jelikož auto v interiéru udržuje správnou teplotu.
Monitoring zdravotního stavu
Se zajímavým unikátem přichází společnost Guardian Optical Technologies, která svůj systém nabízí jednotlivým automobilkám. Její senzory jsou už na takové úrovni, že dokážou měřit srdeční tep dítěte. Nejenom, že upozorní rodiče, že dítě na zadních sedadlech má. Pokud jeho potomek během jízdy spí a během spánku dojde ke zdravotní komplikaci, systém na to ihned upozorní. Jde o zajímavou alternativu monitoru dechu, kterou mohou rodiče malých dětí používat v postýlkách u sebe doma.
Reaguje i Euro NCAP
Zpráva Automotive News Europe uvádí, že v budoucnu dojde k dalším úpravám kritérií hodnocení Euro NCAP. Od roku 2022 budou mít vozy v testech plusové body právě za to, že jsou systémem na ochranu dítěte vybaveny. Ať už EU tento povinný prvek schválí nebo nikoliv, automobilky budou mít sami velkou motivaci ho do vozů implementovat, jelikož jim to přinese lepší hvězdičkové ohodnocení.