Zimu nemá většina řidičů zrovna dvakrát v lásce. A s trochou nadsázky můžeme říci, že antipatie je vzájemná – nejchladnější roční období motoristům příliš nepřeje. Pokud se však na zimu dobře připravíte, můžete se vyhnout řadě typických problémů, s nimiž se obvykle řidiči potýkají. A zejména ti čeští, kteří preventivním opatřením příliš neholdují. Více se o zimních přípravách dočtete v našem dnešním článku.
Péče o pneumatiky
Výměnou letních pneumatik za zimní vaše starosti nekončí, naopak. Pneumatiky jsou z hlediska bezpečné a pohodlné jízdy velmi důležitým prvkem, kterému je třeba se náležitě věnovat. V zimě byste měli pravidelně kontrolovat, zda vzorek není příliš sjetý – opotřebovává se podstatně rychleji než v létě, protože pneumatiky jsou vystaveny mnohem horším podmínkám. Mohou jim vadit například některé typy chemických posypů.
I proto je dobré pneumatiky po jízdě v zimě omést nebo zlehka očistit, pokud jsou po zaparkování viditelně zaneřáděné. Není třeba to přehánět ani je mýt vodou – ta by na nich pravděpodobně zamrzla a nadělala by tak víc škody než užitku. V zimě je také třeba častěji kontrolovat, zda mají pneumatiky správný tlak. Ten se totiž mění s teplotou – pokles vnější teploty o 10 °C znamená, že tlak v pneumatice poklesne přibližně o 0,1 baru.
Vhodné příslušenství
Řadu typických zimních potíží hravě vyřešíte, pokud budete mít k ruce vhodné vybavení a autopříslušenství. O tom, že je třeba vozit s sebou sněžné řetězy, se asi rozepisovat nemusíme. Ale na cesty byste si měli přibalit třeba odmrazovač čelního skla nebo zámků dveří, abyste se do auta vůbec dostali. Ten byste pochopitelně neměli nechávat ve voze, je lepší pořídit si malou lahvičku, kterou budete mít v taštičce s doklady k autu. Kromě toho byste na zimu měli zkontrolovat povinnou výbavu:
- lékárničku,
- výstražný trojúhelník,
- reflexní vestu.