Zimní cesty po Evropě: Do Polska, Francie či Španělska klidně na letních pneu

003

Zimní pneumatiky jsou velmi diskutovaným tématem. Je řada lidí, kteří používají ty celoroční, a dokonce jsou i lidé, kteří mají na svém voze pouze letní. Naše zákony to v určitých případech tolerují. Ale jak je to v případě cesty do zahraničí? Podívejte se.

Rakousko

Zimní obutí je zde dáno zákonem a řidiči ho musí mít v termínu od 1. listopadu do 15. dubna. Důležité je také vědět, že minimální hloubka dezénu pneumatiky činí 4 milimetry. Trest v případě způsobení nehody může vyšplhat až na 5 000 eur.

Německo

Němci vyžadují, aby měla vozidla na svých vozech buď pneumatiky zimní, nebo se může jednat i o ty celoroční. Toto obutí je povinné v době, kdy převládá zimní počasí. V případě že řidič toto nařízení poruší, měl by počítat s pokutou až 120 euro.

Mohlo by vás zajímat:  Několik pravidel zefektivní klimatizaci v autě a usnadní cestování v horkých dnech

Polsko

Další z našich sousedů je celkem benevolentní. V Polsku totiž žádné předpisy o povinném zimním obutí neexistují. Je na vás, zda do této země přijedete na zimní, celoroční, nebo letní sadě. Ani v jednom případě vám pokuta nehrozí.

Bulharsko

V Bulharsku zákon vyžaduje použití buď pneumatik zimních, nebo celoročních. Termín je stanoven od 1. listopadu do konce března. Řidiči však mohou mít i letní pneumatiky, pokud je hloubka dezénu minimálně 4 milimetry a pokud mají ve voze sněhové řetězy.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na správné povinné ručení? 3 + 1 rada pro každého motoristu

Chorvatsko

Chorvatsko je na tom podobně jako předchozí Bulharsko. Pouze se liší stanoveným termínem, který se týká zimního obutí. Povinnost zde začíná od 15. listopadu a končí ke dni 15. dubna.

Francie

Zde vás žádné povinnosti ohledně zimních pneumatik nečekají a je na vás, zda přijedete na zimních, celoročních nebo letních. Ale je tu jedna výjimka – značka která zimní obutí vyžaduje v určitých úsecích. Nemusíme připomínat, že jde hlavně o horské oblasti.

Slovensko

Předpisy na Slovensku jsou podobné jako u nás. Zimní obutí je zde vyžadováno v případě, že je silnice pokrytá sněhem nebo ledem. Pokud jsou ideální podmínky, není zimní pneumatika nutností.

Mohlo by vás zajímat:  Proti zápachu v autě pomůže důkladná kontrola, základem je čistý interiér vozu

Slovinsko

Zde byste zimní pneumatiky již mít měli. A to v termínu od 15. listopadu až do 15. března. Také zkontrolujte jejich vzorek, který by měl být nejméně 3 milimetry. Pokud nařízení nedodržíte, hrozí pokuta až 120 euro.

Itálie

Zde je podobná situace jako ve Francii, kde celostátní nařízení ohledně zimních pneumatik není. Existují však takzvaná regionální pravidla, kde jsou zimáky nutností. A to od 15. listopadu do 15. dubna. Jak jistě tušíte, opět se jedná o horské oblasti. Příkladem je třeba údolí Aosta, dálnice A22 z Brenneru do Affi a další místa.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora