Vysoké teploty nejsou nic příjemného při procházce po ulici, natož v autě. Zde naštěstí existuje klimatizace. Tu stačí zapnout a v principu jednoduché zařízení se postará o to, aby do interiéru začal proudit ledový vzduch. Málokterý řidič ale ví, jak klimatizaci používat správně. Většina to nijak neřeší, a ti kteří ano, volí zcela nesmyslné postupy.
Kdy klimatizaci zapnout?
Udělat první chybu je nesmírně jednoduché. Řada lidí prostě nasedne, otočí klíčkem a zapíná klimatizaci. To se jeví jako logický postup, ale nijak efektivní ani vhodný není. V tu chvíli začne z výdechů to rozpáleného auta foukat ledový vzduch, který může řidiči i posádce uškodit na zdraví. Co je proto lepší? Nejprve přijít k vozu, otevřít dveře a okna, nechat auto vyvětrat a poté nasednout. Otočit klíčkem, zapnout ventilaci naplno a nechat horký vzduch vyfoukat. Teplota klesne pozvolněji a až v tu chvíli je optimální stisknout tlačítko klimatizace. Nejlépe potom v kombinaci se slabou intenzitou ventilátorů. Tím se interiér bude ochlazovat přirozeněji, pozvolněji a pro lidský organismus také přijatelněji.
Kdy klimatizaci vypnout?
Další věc, kterou málokdo řeší. Řidič prostě přijede, zhasne motor, tím vypne i klimatizaci a už vystupuje z auta. A opět svému tělu dopřeje nepříjemný a výrazný teplotní šok. Klimatizaci je totiž vhodné vypnout ještě před tím, než dojedete do cíle. Ventilaci nechte puštěnou a vzduch ve voze se začne postupně, pozvolna a průběžně ohřívat. Teplotní rozdíl mezi interiérem a exteriérem nebude při vystupování z vozu tak velký a pro tělo to nebude až tak velká zátěž.
Co v případě automatické klimatizace?
U vozů, které disponují automatickou klimatizaci, je to ještě jednodušší. Zde není nutné klimatizaci vypínat a zapínat, ale postačí správně nastavit teplotu. Po usednutí do auta na vyšší, kterou průběžně snižujte. Před dojezdem do cíle to bude naopak, teplotu budete postupně zvyšovat.
Zdroj: https://www.cars24.com/blog/tips-car-ac-summer/