Kdo má pro své auto garáž, má v řadě ohledů výhodu. Jeho auto není vystaveno mrazu, dešti a jiným rozmarům počasí. Má ho také chráněno před vandaly, ale například také před zloději. Zapomenout nejde ani na fakt, že ho má často v teple a nemusí v zimě nasedat do vymrzlého vozu. Ne každý ale ví, jak by měl svou garáž správně používat.
Jak správně zajet do garáže?
Mnozí by si řekli, že na tak jednoduchém manévru vlastně není co zkazit. Stačí otevřít vrata, zajet do garáže, nikde vůz neodřít a vrata zavřít. Ano, toto je základ, ale ne každý ví, jakým směrem do garáže správně zajíždět. Je lepší do garáže couvat, nebo raději jet popředu? Otázka se zdá jednoduchá, ale správná odpověď je pouze jedna.
Vždy výhradně popředu
Do garáže bychom měli zajíždět vždy výhradně jenom jedním směrem. A to popředu. Tedy ne že by nešlo do garáže zacouvat, ale tento manévr je špatný. Kdo svou garáž používá pravidelně a občas couval, ten se jistě sám přesvědčil o tom, že je to chyba, a od té doby zajíždí pouze přímým směrem. Zdá se to možná jako hloupost, ale důvody jsou logické, praktické i zdravotní.
Co se děje při couvání?
Pokud do garáže couváme, znamená to jediné. Po celou dobu manévru interiér garáže znečišťujeme výfukovými zplodinami. Řada garáží je malých, a tak je prostor brzy výrazně znečištěný. Jakmile otevřeme dveře od auta, zplodiny se dostanou nejenom do jeho interiéru, ale také s každým nádechem do našich plic. Pokud je garáž propojena s domem, budou se pochopitelně šířit i do interiéru, kde je budeme také dýchat.
Správné je proto zajíždět do garáže popředu. Tak bude koncovka výfuku po většinu manévru stále venku, následně bude u otevřených vrat. Ta je vhodné po zhasnutí motoru ještě chvíli nezavírat, aby se koncentrace zplodin, které v garáži nakonec zůstanou, snížila na minimum. Prospěje to primárně lidskému zdraví.
Zdroj: https://vehq.com/backing-car-into-garage/