Za mnoho spáchaných přestupků vůbec nemůžeme, ale policii naše důvody nikdy nezajímají

Car 1149997 640[1]

Policie nás nemusí zastavit jenom kvůli namátkové kontrole. Důvodem zastavení může být i podezření ze spáchání přestupku. V takovém případě se může věc vyřešit buď na místě, nebo může jít do správního řízení. A právě zde máme mnohem více možností pokud jde o obhajobu, i vysvětlení toho, proč se přestupek vůbec stal. V řadě případů jsme v tom jako řidiči doslova nevinně a vše je dílem okolností. A ostatních řidičů. Toto vysvětlení ale obvykle na policii nezabírá. A proč vlastně přestupky pácháme, aniž bychom chtěli? Toto jsou hlavní důvody.

Mohlo by vás zajímat:  Těžká dopravní nehoda u Frenštátu pod Radhoštěm

Překročení rychlosti

Jistě to znáte. Několik kilometrů jedete za někým, komu maximální povolená rychlost nic neříká a jede výrazně pod tímto limitem. Vy to nevydržíte, sešlápnete plyn, z důvodu předjíždění zvýšíte svou rychlost nad limit – a co se nestane. Policie vás změří a váš čeká pokuta za překročení rychlosti. Došlo by však k němu, pokud by druhý řidič jel klasickou devadesátkou nebo padesátkou?

Zdroj obrázku: Pixabay

Předjíždění na plné čáře

Stejná situace. Dlouhou dobu se táhnete za řidičem, který jede hluboko pod povoleným limitem. Kde je předjíždění povoleno, tam to nedovoluje provoz. A tak se rozhodnete dostat se před vůz před vámi v místě, kde je plná čára, zebra, připojovací pruh… Pokud vás policie spatří, máte zaděláno na problém. Mít před sebou auto co jede správně, neměli byste důvod tento přestupek udělat.

Předjíždění zprava

Kolikrát se vám stalo to, že jste v levém pruhu dojeli pomalu jedoucí vozidlo, které odmítalo opustit svůj jízdní pruh? Daný řidič nejel ani 130 km/h a pravý pruh byl prázdný. Po delší době jste volnosti pravého pruhu využili a řidiče takzvaně podjeli, neboli předjeli zprava. Pokud vás při tomto manévru zmerčila policie, zadělali jste si na problém. Na pokutu daleko větší, než která čeká na řidiče, který levý pruh blokoval.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nedodržení bezpečné vzdálenosti

To má být podle návrhu novely pokutováno. Přitom k němu často dochází z důvodů, které nemůžete až tak ovlivnit. Před vás se doslova cpou auta těch, kteří spěchají. A stále zpomalovat kvůli tomu, abyste si nechali bezpečný odstup, je vzhledem k plynulosti provozu nemožné. Druhý problém s dodržením bezpečné vzdálenosti může nastat, pokud se chystáte předjet pomalu jedoucí vozidla. Pro bezpečnost manévru si logicky najíždíte blíže, což už nemusí odpovídat zákonu o správné bezpečné vzdálenosti.

Zapnuté mlhovky

Stačí trocha deště a už je mnoho řidičů, kteří je aktivně zapínají. Co potom s těmi, kteří vás se zapnutou přední mlhovkou dojedou, nebo vy dojedete toho se zapnutou zadní? Řada řidičů to řeší tím, že jim ostré světlo mlhovek také zapne. Aby jim naznačili, že dělají něco špatně a že jsou jejich mlhová světla nepříjemná a zbytečná. Nejhorší scénář může nastat, když vás uvidí policie a napaří vám pokutu za jejich bezdůvodné využití.

Zdroj: Autorský text, statistiky PČR
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora