Vyzkoušeli jsme: Bude zjištění bodů online skutečně snadné? Rozhodně ne!

Brake 1198858 960 720[1]

Médii proběhla zpráva, že od ledna 2019 bude možné počet trestných bodů zjistit online. Ve všech médiích se aktualita nesla v pozitivním duchu, což navozovalo pocit, že vše bude snadné a rychlé. Nedalo nám to a rozhodli jsme se to vyzkoušet. A k čemu jsme dospěli? Bude to těžší, než současné možnosti.

Portál občana jako výchozí bod

Možnost zjistit si stav bodového konta online zatím možné není. Je však známo, že dané informace budou dostupné v online aplikaci s názvem Portál občana. V našem testu jsme tedy počítali s tím, že nebude zcela dokončen a body nezjistíme. Na druhou stranu předpokládáme, že samotná finální žádost o bodový výpis bude otázkou pár kliků.

Hlavním pro výchozím bodem pro náš test se stal Portál občana. Hned v úvodu nás přivítala možnost přihlášení, která nám nabízela dvě varianty. A to:

  • Portál národního bodu
  • Datová schránka

V prvním případě nám název nic neříkal. V případě datovky máme určité povědomí, ale jsme si jisti, že ji nikdo z nás neměl zřízenou. První háček byl na světě. Odradit jsme se však nenechali.

Mohlo by vás zajímat:  Výlet do Německa a zjištění, jak je to s renovací některých veteránů

Jdeme přes Portál národního bodu

Byl v nabídce jako první a navíc nás lákal fakt, že jsme o něčem podobném nikdy neslyšeli. Pravděpodobně proto, aby nám stát ulehčil, jsme dostali k dispozici 2 možnosti, jak se přihlásit. První je využití trendu současné doby – eObčanky. Druhá možnost nabízela ověření pomocí uživatelského jména, hesla a SMS. Různé online registrace jsou pro aktivního uživatele internetu denním chlebem, a tak volba byla jasná.

Jméno, heslo a SMS? Nemáme ani jedno

Jméno ani heslo nemáme, a tak míříme k registraci. Systém po nás chce pár obligátních věcí, které promptně vyplníme a čekáme, co bude dál. Účet je založen, ale není aktivován. Na běžná SMS nebo emailová ověření se zde nehraje. Je třeba provést plnohodnotnou aktivaci uživatelského účtu. Jak? Opět máme dvě možnosti:

  • Ověření prostřednictvím národního bodu
  • Ověření prostřednictvím datové schránky fyzické osoby

Co to pro nás znamenalo? V prvním případě se opět dostáváme k nutnosti vlastnit elektronickou občanku. V druhém případě nutnost mít založenou datovou schránku pro fyzické osoby. Vzdáváme, vracíme se zpět a zkoušíme tedy možnost elektronické občanky, bez které se pravděpodobně neobejdeme.

Mohlo by vás zajímat:  Plánujete road trip po Evropě? Víte, kde můžete přespávat na divoko, a kde nikoli?

Elektronický občanský průkaz vyžaduje elektronické zařízení

Zkoušíme se do Portálu občana dostat přes variantu elektronického občanského průkazu – takzvané eObčanky. Nikdo z nás v redakci však touto vymožeností nedisponuje. Hledáme telefony a voláme přátelům. Povedlo se! Za pár desítek minut přijíždí náš společný kamarád s elektronickou občankou. Se zájmem si ji prohlížíme a doufáme, že se do systému konečně dostaneme. Ale s vědomím, že vlastně nezjistíme své body, ale body našeho kamaráda (pokud by byl systém v provozu). Po pár desítkách vteřin zjišťujeme, že nezjistíme ani jeho. Potřebujeme elektroniku, hardware, v podobě čtečky elektronických občanek.

Nejlevnější v českých obchodech stojí stovky korun. Objednáváme proto za pár korun Číny a naplno je vyzkoušíme za pár týdnů až měsíců. Mezi tím si plánujeme nechat vydat eObčanku, což stojí 250 Kč v případě klasické lhůty 5 dní, nebo 500 Kč v případě potřeby vydání do 24 hodin. My se spokojíme s dobou pracovního týdne.

Nevzdáváme se. Na Portálu občana volíme možnost datové schránky

Portál národního bodu nám vzal mnoho nadějí o tom, že byrokracie ve 21. století klesá. Nenecháváme se odradit a jdeme opět na Portál občana. Tentokrát s využitím možnosti přihlášení skrz datovou schránku. Tedy možnosti, které jsme se chtěli vyhnout, jelikož jí nedisponujeme.

Mohlo by vás zajímat:  Blog: Volvo koupilo Polestar, co to znamená?

Touha dostat se do systému je však velká a tak přichází na řadu tahání sirek. Někdo si ji musí založit. „Šťastlivec“ v podobě mého kolegy se obléká a míří na nejbližší poštu, kde je takzvaný Czech point. Místo, kde lze po předložení příslušných dokladů vše. I založit datovou schránku na počkání. Po hodině se vrací s několika dokumenty, které ho opravňují k tomu se na Portál občana přihlásit.

Jsme tam!

Po několika chybách s přihlášením a autorizací datové schránky můžeme šťastně říci: JSME TAM. V tu chvíli se zadíváme na hodinky a začínáme polemizovat o tom, zda je budoucí zjištění bodů online pro skutečně běžného občana opravdu taková výhoda, jak se říká. Posouzení necháme na vás. Už nyní však plánujeme test klasických možností. Doufejme, že bude úspěšnější!

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora