Přílišná vlhkost je nepříjemná všude, ale v autě dvojnásob. V zimě může za nepříjemné zamlžování oken, ale může zapříčinit i přimrznutí dveří nebo zamrznutí klíčových dírek. A problémy vám nadělá i v jiných ročních obdobích, kdy může za rezivění některých součástek, ale také za nepříjemný zápach a případné zahnívání textilií. V našem dnešním článku se dočtete, jak na nadměrnou vlhkost v autě vyzrát.

Kde se vlhkost bere
Při poněkud nerovném boji s vlhkostí, které se dokonale zbavíte snad jen při projížďce po rozpálené poušti, je důležité uvědomit si, kde se vlastně v autě bere. Mezí nejběžnější zdroje vlhkosti v autě patří:
- Jeho řidič a posádka. Lidé do auta vnášejí vlhkost hlavně na oblečení a na obuvi, ale vlhký vzduch také vydechujeme.
- Špatné těsnění může protékat. To se týká zejména starších aut, která nejsou dostatečně servisována. Vodu, která do auta zatéká vinou špatného těsnění, nemusíte zaregistrovat, může být skrytá třeba mezi karoserií a střechou či jejími nosníky.
- Nečistoty na karoserii mohou zapříčinit, že voda proniká do auta nechráněnými místy. To se stává zejména na podzim, kdy napadané listí neprodyšně ucpe odtokové kanálky.

Pořádně si ukliďte
Nejsnazší způsob, jak proti vlhkosti bojovat, je udržovat interiér auta i jeho karoserii v dobrém stavu. A jednou za čas interiér pořádně omýt a očistit, nejlépe s vhodnými přípravky. Různé mastné nečistoty totiž pomáhají tomu, aby se vlhkost v autě držela. Úklid by proto měl začínat umytím oken, na kterých se mastnota drží snadno.
Po oknech se vrhněte na čalounění, většinu potahů lze sejmout a vyprat. Asi nemusíme dodávat, že předtím, než potahy vrátíte na místo, je musíte nechat pořádně vyschnout. Při očistě nezapomeňte omýt i samotná sedadla, ale také palubní desku, volant nebo strop. Ven z auta by měly jít také koberečky a všechen další mobiliář. Nakonec auto pořádně vyvětrejte.
Zdroj: totalcar.hu, Autorský text