Zima s sebou pro řidiče přináší spoustu potíží. A ta letošní ještě zdaleka neskončila, meteorologové slibují další ochlazení a minimálně v horách i sněhové závěje. Aby vás při zimních vyjížďkách nic nezaskočilo, měli byste dbát na pár základních doporučení, která vám připomeneme v našem dnešním článku. Začneme obligátními radami:
- Přezout na zimní pneumatiky zdaleka nestačí, po ruce byste měli mít i sněhové řetězy. V řadě zemí jde dokonce o povinnou výbavu, u nás jsou povinné jen za značkami, které jejich nazutí přikazují, pokud je na vozovce sníh nebo led.
- Nezapomeňte na nemrznoucí směs. A pokud máte dieselový motor, natankujte zimní naftu, případně do paliva přidejte vhodné aditivum.

Baterie v zimě trpí
Stejně jako zkracuje mráz životnost baterie vašeho mobilního telefonu, ani autobateriím počasí s teplotami pod nulou nesvědčí. Pokud jezdíte krátké trasy, například jen pár kilometrů do práce a zpátky, při kterých se baterie nestihne nabíjet, měli byste kontrolovat, jak na tom je. Případně ji z auta preventivně vyjmout, když se blíží holomrazy. Vyjmout baterii byste měli i v případě, kdy víte, že s autem nebudete týden či déle jezdit.
Správná kapalina do ostřikovačů a stěrače
Vidět a být viděn, to je za volantem absolutně zásadní. Pokud však přijde sněžení, silný vítr, hustá mlha, smog nebo jiná nepřízeň počasí, s omezenou viditelností toho mnoho nenaděláte. Důležité však je, aby vaše ostřikovače a stěrače byly v dobrém stavu, jinak by pro vás mohla být sněhová vánice velmi nebezpečná.

Výměnu stěračů řada českých řidičů podceňuje. Jejich stav byste však před zimou měli překontrolovat a pokud je pryž, která se dotýká skla, mechanicky poškozená, raději je nahradit novými. Pak budete mít jistotu, že si stěrače poradí i s ostrými krystalky sněhu a námrazy, které se vám budou lepit na sklo.