Rozhovor s Martinem Macíkem mladším

Tentokrát jsme měli možnost vyzpovídat nováčka mezi českými účastníky Dakaru. Ale jeho jméno určitě znát budete. Jeho otec – Martin Macík starší má na kontě nejlepší český výsledek na Dakarské rally od roku 2009, kdy se soutěž přesunula do Jižní Ameriky. Tehdy soutěž dokončil na čtvrté pozici, ale poté s aktivním závoděním skončil. Jablko nepadá daleko od stromu, a tak není divu, že už v roce 2013 sedí jeho syn – Martin Macík mladší – v kabině závodního Liazu. Dvakrát Dakar absolvoval jako navigátor, letos ale přesedl poprvé za volant a nevedl si vůbec špatně. Patnáctá a dvanáctá příčka v úvodních etapách svědčí o dostatečné rychlosti. Pak se však dostavily technické potíže a posádce nebylo umožněno soutěž dokončit. Martin má za sebou navíc čtvrté místo z Baja Aragon a hlavně vítězství z Baja Hungaria, takže o talentu nemůže být pochyb.

Martine, určitě se vás na to ptá neustále každý, ale jak velký je ten rozdíl mezi navigátorskou sedačkou a tím hlavním místem za volantem?

Rozdíl se mi vždy špatně vysvětluje. Každá funkce v kabině kamionu má svoje a bez navigátora by to stejně jako beze mě za volantem prostě nešlo. Rozdíl je ale určitě ve fyzické zátěži, kdy sice dostáváte stejné rány ale musíte u toho kroutit volantem a min. 1000x za etapu řadit a o stresu nemluvě. Mám prostě na starosti bezpečí celé posádky.

Věděl jste od začátku, že časem přesednete za volant, nebo jste spíš plánoval zůstat u navigování?

Nedá se říci, že bych to plánoval. U navigování jsem ale určitě zůstat nechtěl. Mám problém s důvěrou vůči lidem za volantem, raději vždy řídím sám a je pouze málo lidí, kterým věřím. Mezi ně tedy patří můj táta a Vlasta, s kterým jsem si zajel Dakar rovnou 2x.

Ve vašem týmu působil jako navigátor legendární Josef Kalina, učil jste se navigování od něj?

Základy určitě ano, člověk musí zjistit, o co vůbec jde, a nějaké základní informace. Následně si každý musí najít svůj způsob dle svých dovedností. Rally se hodně zrychlila a navigovat v takových rychlostech je občas nereálné. Člověk musí mít hlavně orientační smysl, výdrž a nesmí to být zmatkař.

Jak jste spokojen s výsledky v odjetých etapách a případně i s výsledky v dosavadních soutěžích?

Kdybych byl spokojený, neměl bych se v čem zlepšovat. Maďarská rally se mi povedla na výbornou a zde můžeme mluvit o spojenosti, ale Dakar jsem bohužel nedokončil. Jsem spíše spokojený s tím, kolik zkušeností a vědomostí jsem si odvezl a že už vím, jak dokážu jet. Mám se ještě co učit a mám před s sebou dlouhou cestu.

Mohlo by vás zajímat:  Rozhovor s Janem Semlbauerem

Jaký je vlastně rozdíl mezi menšími soutěžemi a Dakarem?

Tady se snad ani nedá mluvit o rozdílu, Dakar je pouze jeden a nemyslím si, že tomu do budoucna bude jinak. Když se podíváte, kolik ujedeme kilometrů za jeden den, tak zjistíte, že na malých soutěžích, které jsou víkendové, takovou porci ani neujedeme. Nikde nenajdete takovou konkurenci jako na Dakaru a právě tam se můžete rovna s těmi nejlepšími. Podmínky takového závodu se nedají popsat, leda zažít.

Nechtěl byste, aby se Dakar opět vrátil do Afriky?

Na to nedokážu odpovědět. Dakar s sebou nese určitou známku kvality, a proto si myslím, že nezáleží na tom, kde se pojede, stále to bude ta nejtěžší soutěž na světě.

Závodil jste někdy i s jiným typem vozu, nebo jste šel rovnou do kamionu?

Ač je to paradox, tak se dá říci, že nezávodil. Od mala jsem se ale kolem všeho, co má motor, hodně motal. Jezdil jsem menší závody na motorce, táta mě občas posadil za volant malého závodního speciálu, který tenkrát měl, a postupně jsem se přes osobní auto dostal do kamionu. Podle mne ale nezáleží, v čem sedíte, kroutit volantem buď umíte, nebo ne.

Technika už se vrátila z Jižní Ameriky a nyní máte před sebou dakarský půst. Jaké jsou plány na sezónu a případně, na jaké soutěže se chystáte?

Ano, technika se vrátila již 21. února a intenzivně se na ní pracuje. Stavíme nový závodní speciál pod krycím názvem FRANTA a všechny přípravy míříme na první ostré tréninky v Tuniské poušti, kam každoročně jezdíme na komerční testování. Lidé s námi mohou vyrazit (letadlem) a sami na vlastní kůži zažít, jaké to je sedět vedle mne. Jakmile ale otestujeme techniku, čeká nás celé léto závodů, tedy Baja Aragon (Španělsko), Baja Hungaria, Baja Poland a Marroco Oilibya Rally. To budeme mít do konce října co dělat a v listopadu už se odjíždí na Dakar. Tento rok se chceme hodně věnovat fanouškům, aby to vše mohli zažít s námi, a k tomu nám pomáhá projekt todokazeme.cz.

Mohlo by vás zajímat:  Rozhovor s Lukášem Votavou

Dá se vůbec na takové náročné soutěži zažít něco vtipného?

Samozřejmě, že ano. ? Záleží, jak moc máte vtipnou posádku. Ne, tak to úplně není. V kabině je určitě potřeba mít dobrou náladu a o tu se všichni 3 vždy postaráme. Podél silnic a tratě je spoustu fanoušků a občas byste se divil, co jsou schopni udělat.

Všiml jsem si, že vůz označujete jako LIAZ 111.154 VK, patří do třídy Variant Kit. Předpokládám tedy, že maximálně využívá možnosti předpisů. Dá se na autě najít ještě něco z původní Liazky kromě kabiny?

Ano, opět máte pravdu. Kamion je na značkách, ale z LIAZu už má pouze kabinu. To je dané pravidly soutěže.

Neuvažovali jste někdy v týmu nad změnou značky? Nebo máte v plánu jezdit jen s Liazem?

Určitě ano, měli jsme několik nápadů, ale není to tak jednoduché jak by mohlo vypadat. Hlavně nač dělat značku někomu, kdo vás ani nepodporuje.

V souvislosti s Dakarem se v České republice neustále řeší koncepce podvozku a případné rozdíly. Tým KM Racing je vlastně jediným českým týmem stavícím závodní vůz s pevnými nápravami. Zkoušel jste někdy tatrováckou koncepci? Pokud ano, v čem vidíte hlavní přednosti klasické koncepce?

Toto nerad srovnávám, každá koncepce má něco svého, ale vše je to o nastavení podvozku. Když se ale podíváte na startovní pole, většina závodníků má klasickou koncepci – je určitě jednodušší a dle mého pohodlnější. Až budu mít zkušenosti, řeknu vám určitě rozdílů více.

Nedávno přešel váš tým na motor Gyrtech od Buggyry, v čem spočívá hlavní výhoda této jednotky oproti dříve používaným agregátům?

Pokud postavíte nový kamion, se kterým chcete na Dakar, musí splňovat určité parametry, jeden z nich je např. obsah motoru do 13 000 ccm. Toto byl jeden z důvodů přestupu a druhý určitě výkon. Auto se s tímto motorem chová jako buggy a jsme schopni si ho personifikovat, tedy nastavit dle potřeby jednotlivých řidičů.

O týmu Kamaz se u nás traduje, že přes noc staví nová auta. Je tomu skutečně tak?

To je pouze fáma, kterou bohužel všichni rádi říkají. Ano, mají velké zázemí a mají 4 závodní kamiony, a tedy i větší množství finančních prostředků. Nicméně za nimi stojí spousta práce a úsilí. Bez patřičného vývoje se nemůžete dostat na vrchol. Tento rok jsme měli 5 mechaniků na můj LIAZ a to nemají ani největší týmy, to samé platí o dílech, měli jsme s sebou téměř celý náhradní kamion.

Mohlo by vás zajímat:  Rozhovor s Lukášem Votavou

Jak se vy osobně díváte na motorkáře? Já vím, že bych rozhodně nenašel odvahu jet Dakar na motorce a nejspíš ani na quadu. Dovedete si vy představit, že byste jel Dakar v jedné stopě?

Jak už jsem zmínil výše, na motorce jsem pár kilometrů už najezdil, a do Dakaru bych nešel. Na čtyřkolce si to dokáži představit, ale na motorce ne.

Váš otec má na kontě řadu českých výsledků, včetně českého maxima v Jižní Americe (letos vyrovnaného A. Lopraisem – pozn. redakce). Určitě vám měl k závodění co říci, nasával jste jeho rady jako houba, nebo se spíše snažíte si vše osahat sám?

Bohužel jsem člověk, co má vlastní hlavu a potřebuje si vše projít sám, ale v tomto případě jsem tátovi hodně naslouchal. Spíše jsme se bavili v průběhu roku o tom, jaké to je, jak se choval v kterém terénu atd. Měl jsem i spoustu otázek, na které se mi snažil dávat odpovědi. Někdy ale zjistíte, že to prostě musíte zažít sám.

Prohlásil jste, že váš otec staví auta, která vy ničíte. A u něj jsem zaznamenal výrok, že pokud člověk staví auto, tak s ním pak cítí a nedokáže jet tak ostře, jak by to auto mohlo. Je tomu opravdu tak? A podílíte se nějak na stavbě nebo ladění vozu?

Je tomu tak, jak říká. Osobně se na stavbě vozu podílím, říkám, jak potřebuji jednotlivé detaily. Technicky koncept jako takový nechávám na tátovi, v tom mu věřím, nemůže každý dělat všechno.

Máte kromě otce i nějaký další závodní vzor? Třeba i z jiné disciplíny?

Nikdy jsem neměl konkrétní vzor. Každý má svůj styl a každý je jiný.

Zajímají vás i jiné motoristické disciplíny, nebo se soustředíte hlavně na tu svou?

Podle mého názoru je potřeba se soustředit na jednu danou disciplínu abychom mohli být nejlepší a jelikož to je můj cíl zajímá mě teď pouze můj Truck a tedy i kategorie kamionů na Dakaru.

Foto: KM Racing