K poškození čelního skla dojde ve většině případů stejným způsobem. Od vozu před námi odletí kamínek, který zamíří na naše čelní sklo. V tu chvíli vznikne drobný důlek, škrábanec, prasklina nebo jiné poškození. Jak tuto situaci řešit dle zákona a dá se to vůbec? Samozřejmě že ano, ale praxe bývá bohužel zcela jiná.
Co v daném případě udělat?
Poškození našeho skla od kamínku, který odletěl od kol vozu před námi, může být bráno jako jakákoliv jiná dopravní nehoda, při které došlo k určitému poškození některého z vozidel. A podle toho bychom měli postupovat. Základem je dát najevo řidiči před námi, že se něco děje, aby zastavil. Už to nemusí být úplně jednoduché.
Následně by měl být sepsán záznam o dopravní nehodě, kde se předpokládá, že bude označen viník. A toto je kámen úrazu. Jen málokterý řidič by souhlasil s tím, že odlétnutý kamínek je právě z jeho vozidla. Většina svou vinu nepřizná a dále odmítá situaci řešit. Podobné to může být i při zavolání policie. Ta sice může věc zadokumentovat, ale stále jsou potřeba důkazy o tom, že kamínek od kola skutečně odletěl.
Proč jsou řidiči neochotní přiznat vinu?
Důvodem jsou peníze. Je samozřejmě pravdou, že poškozenému by škody nahradila pojišťovna a viník by ze své kapsy neplatil nic. Tento skutek by pro něho ale znamenal snížení bonusů, které mají velký vliv na cenu povinného ručení. Ta by se na nadcházející období zvýšila, což by chtěl málokdo akceptovat. Proto ta neochota přiznat vinu.
Mít důkazy je těžké
Sehnat důkaz o tom, že kamínek opravdu odletěl od konkrétního vozu, je velmi těžké. Řada lidí v tomto spoléhá na své kamery za čelním sklem. Realita je ale taková, že jejich rozlišení, kvalita záznamu a počet nahraných snímků za vteřinu není nikdy tak dokonalý, aby i se záznamem šlo prokázat, kde se kamínek vzal a že opravdu letěl od konkrétního auta a jeho kola.
Zdroj: https://www.autoglass.ie/five-common-causes-windscreen-damage/