Elektromobily nutí člověka určitým způsobem změnit styl své jízdy. Zjišťuje, že by do ní měla být zapojena možnost plachtit, i možnost rekuperovat. Obojí dokáže určitým způsobem prodloužit dojezd elektrického auta. Názory na to, co je lepší, se však celkem různé.
Co je to rekuperace?
Jedná se o režim, během kterého automobil zpomaluje a vlivem toho dochází k výrobě elektrické energie, která je posílána do akumulátorů. Během rekuperace se tak akumulátor nabíjí, což se podepisuje na vyšším dojezdu. Jde v podstatě o alternativní brzdění, kdy klasické brzdy nemusí být použity. Některé vozy umožní nastavit míru rekuperace, stejně jako díky ní zastavil až do nuly.

Co je to plachtění?
Tady je to celkem jasné. Jde o režim, během kterého dáme nohu z plynu a auto necháme postupně doplachtit bez nutnosti spotřebovávat energii. Baterie se při plachtění sice nijak nedobíjí, ale dojezd také prodloužíme, jelikož plachtěním lze ujet třeba i stovky metrů bez nutnosti spotřebovat jakoukoliv elektrickou energii.
Je lepší rekuperovat, nebo plachtit?
Tato otázka rozděluje mnoho lidí. Zatímco jedni trvají na tom, že je lepší spíše plachtit, druzí tvrdí pravý opak a prosazují rekuperaci. A jak je to v ideálním případě? Odpověď je prostá. Obojí má své pro a proti a proto je nejlepší volbou nejprve plachtit a poté využít rekuperaci. Příkladem je třeba dojezd k obci, kdy je vhodné několik stovek metrů pouze doplachtit a poté místo využití brzd využít rekuperaci k tomu, aby se vytvořilo trochu elektrické energie.

Pozor na plynulost provozu
Zároveň však dodejme, že je třeba brát ohled i na ostatní účastníky silničního provozu. Dát nohu z plynu stovky metrů před obcí a postupně plachtit se hodí, pokud za vámi nikdo nejede. Naopak v běžném provozu, pro zajištění jeho určité plynulosti, se hodí spíše využít intenzivnější rekuperace a brzdit tímto způsobem kousek před vjezdem do obce.
Zdroj: Autorský text, Technische Universiteit Eindhoven