Na semaforech není jenom červená a zelená. Také je tu oranžová barva. Tedy, abychom byli přesnější, zákon jasně hovoří o tom, že se jedná o barvu žlutou. Většina lidí ale používá označení oranžové, a tak u něho zůstaneme i my. To se na semaforu také objeví a ne každý řidič ví, jak by se měl v dané chvíli zachovat.
Signál se žlutým světlem
Na začátek trochu nutné teorie. Ono oranžové světlo je světelným signálem fakticky označeným jako „signál se žlutým světlem“. Pozor! Takto ho najdete například v databázi dopravních značek, kam světelné signály také patří. Konkrétní označení pro tuto část semaforů je S 1b. Tímto je jasně potvrzeno, že se opravdu jedná o světlo žluté, ačkoliv ho každý nazývá oranžovým.
Můžeme projet? Ano i ne
Otázka při rozsvíceném oranžovém světle je jasná. Můžeme projet, nebo nikoliv? Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná a vždy záleží na konkrétních podmínkách. Na úvod vyřadíme situaci, kdy oranžové, tedy žluté světlo jenom bliká. Tím je dáno najevo, že semafory nejsou v aktivním provozu. V takovém případě lze křižovatkou bez potíží projet, pouze dbát na to, že přednost v danou chvíli upravují dopravní značky.
Podle toho, s čím se rozsvítí
Zda můžeme na oranžovou projet, ovlivňuje to, s čím se tato barva rozsvítí. Pokud je to při stání, ve chvíli, kdy svítí červená a k tomu se rozsvítí také oranžová, znamená to pro řidiče povinnost připravit se k jízdě. Dle § 70 odst. 2) zákona č. 361/200 Sb. bychom tedy v danou chvíli vyjíždět neměli a je třeba počkat na zelenou.
Jinak je tomu ve chvíli, když řidič ke křižovatce dojíždí, zelená zhasne a rozsvítí se oranžová. V takovém případě má řidič sice povinnost zastavit, ale jenom v případě, že to neodporuje bezpečnému zastavení. V takovém případě může na rozsvícený oranžový signál pokračovat v jízdě a křižovatku ještě projet. Posouzení oné bezpečnosti a oprávněnosti je však vždy značně individuální.
Zdroj: https://www.augerlaw.com/blog/how-to-act-when-traffic-signals-go-down/,