Pozvali jste návštěvu z ciziny, a ta dorazí autem? Možná bude potřebovat české povinné ručení

Car,insurance

Na dovolených se často setkáváme s lidmi, s nimiž si „padneme do oka“. Chceme s nimi zůstat v kontaktu – a pozveme je i na návštěvu k nám. Pokud jsou ze zahraničí, ale stále z EU nebo ze Schengenu, není nutné cokoliv řešit, co se dokladů na auto i „na lidi“ týká. Pokud jsou ze vzdálenější země, budete se muset postarat víc.

Povinné ručení neplatí všude

Ve většině zemí světa, kde běžně jezdí automobily, se uplatňuje princip odpovědnosti z provozu automobilu (motorky) založený na podobných pravidlech, jaká známe z našeho povinného ručení. To je samozřejmě v pořádku. Problém nastává totiž až tehdy, když se vyjede za hranice země, ve které bylo povinné ručení uzavřeno.

Coby občané EU jsme již od roku 2004 zvyklí, že ať se vydáme za naše nejbližší hranice kamkoliv, naše povinné ručení tam bez výjimky platí. To stejné můžeme říct o havarijním pojištění, ale třeba i o osobních dokladech – jako jsou občanský průkaz a průkaz řidičský, který je dostatečným dokladem k řízení našeho auta na území jiného státu EU.

Mohlo by vás zajímat:  Systém eCall bude povinný ve všech nových autech

Jenže EU, resp. Schengen, zas tak velké nejsou

Už jsme si proto odvykli přemýšlet nad pojištěním auta, když se vydáváme na výlet do Německa, Polska, na dovolenou na Slovensko, do Maďarska nebo třeba do Chorvatska. Naše doklady a pojištění vozu platí na celém území Evropské unie, Schengenu a většinou i Evropského hospodářského prostoru.

Jenže ani tohle území, přestože nám většinou i na cestování vystačí, není nekonečné. A poměrně blízko od nás pak jsou země, které v EU nejsou a jejichž povinné ručení u nás rozhodně neplatí. Proto jakmile si do České republiky pozvete návštěvu ze země mimo EU, je vhodné jí poskytnout správné informace ohledně toho, co vše si musejí vaši hosté vyřídit ještě před tím, než k nám vyrazí (vynechme teď Ukrajinu, pro kterou platí specifická pravidla).

Mohlo by vás zajímat:  Černý led vypadá jako mokrý asfalt. Poznat ho nemusí ani zkušený řidič

Mezi prvními zkontrolujte právě platnost povinného ručení

Že sem návštěva pojede s vyřízenými pasy, to je celkem jasné, na tenhle cestovní doklad myslí většina lidí automaticky. Ale pokud chtějí přijet autem, abyste si po Česku mohli dělat výlety a navštívit spoustu krásných a zajímavých míst, musí se myslet i na auto, se kterým přijedou, jeho doklady i nutnou pojistku.

Takže dovolená autem se prodraží o celé povinné ručení? Vždyť jsou to tisíce korun!

Na první pohled to tak samozřejmě může vypadat. Ale opak je pravdou. My jsme zvyklí si sjednávat povinné ručení na celý rok, abychom se s ním nemuseli zdržovat každý měsíc. Ale dá se sjednat samozřejmě i ručení kratší – odpovídající době, po kterou tady bude návštěva z ciziny se svým vozem pobývat. Podrobnosti najdete na stránkách zaměřených právě na krátkodobé povinné ručení.

Mohlo by vás zajímat:  Projetí semaforu na oranžovou není vždy legální. Někdy hrozí nemalá pokuta

Myslete i na cestu samotnou, nejen popojíždění u nás

Zapomenout se však nesmí ani na průjezd dalšími státy EU. Nejsme na jejích vnějších hranicích, takže minimálně jednu zemi vaše návštěva projet musí, než se dostane až k nám. Leda by využili vlaků převážejících automobily – a vozem jezdili opravdu až u nás.

Většina zahraničních pojišťoven se snaží mít partnerské pojišťovny v zahraničí i tehdy, když stát nepatří do žádného nadnárodního celku. Proto vždycky pověřte svou návštěvu úkolem zjistit, kde vlastně její povinné ručení ještě platí, a kde už nikoliv.

Tip na závěr: Podívejte se na důležitá fakta o výbavě auta, pokud byste naopak vy chtěli vyrazit do zahraničí.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora