Už i u nás se majitelé aut musí být náročnějších kontrol příslušníky policie. Pokud totiž vlastníte automobil, který má mít již z výroby filtr pevných částic, může vás zastavit policie, a to především v Praze, a zkoumat, zda ho nemáte odmontovaný.
Policie nemá přístroje
Je sice hezké, že se takové kontroly konají, nicméně policie nemá potřebné přístroje na to, aby určila, jestli má mít DPF již z výroby. Tyto auta si tak tipuje na základě vizuálního kontaktu. Pokud tedy máte „ vykuchaný“ tento filtr, může pro vás taková kontrola znamenat cestu na nejbližší stanici STK. A jestli vám na to přijdou, čeká vás pokuta a musíte do 30. dnů tento stav napravit, což může být finančně pro někoho celkem náročné.
Co když DPF filtr nefunguje správně?
I když tento filtr v autě máte, může se vám stát, že přesto nebude splňovat emisní limity. Když funguje tak, jak, má, zachycuje 99 % pevných částic a z výfuku tak odchází jen plyn. K tomu, abyste nepřěkročili normy je důležitá:
- Regenerace filtru
- Způsob jízdy
Respektive způsob jízdy ovlivňuje to, zda dochází ke spalování sazí, tedy přirozenému čištění filtru. I přesto, že to může znít hrozně, policie zatím nemá potřebné vybavení k tomu, aby při běžných kontrolách na silnici, měřila každé auto a k těmto kontrolám bude docházet především v Praze, máte tak poměrně malou šanci, že vás zastaví. Myslíte si, že to je správné? Nebo už to vnímáte jako přepísklé?