Drobné, až nenápadné tlačítko je součástí každého auta. Málokdo ho ale používá. A když už, tak jenom k jedinému účelu. Dá se však použít i jinak, především při snaze vychladit automobil pomocí klimatizace. Díky stisknutí tohoto čudlíku může být ve voze chladněji mnohem rychleji než při běžném postupu.
Tlačítko vnitřní cirkulace
Ono nenápadné tlačítko lze poznat poměrně jednoduše. Bývá na něm silueta vozidla a uvnitř něho je náznak šipky. Jde o tlačítko vnitřní cirkulace vzduchu. Pokud už toto tlačítko někdo používá, tak například tehdy, když projíždí zakouřeným nebo prašným prostředím, a nechce, aby se tento znečištěný vzduch dostal do vozu. Toto tlačítko se však dá využít také ve chvíli, kdy se snažíme interiér našeho vozu v parných dnech vychladit.
Spolu se zapnutou klimatizací
Klimatizace v autě funguje celkem jednoduše. Nasávaný vzduch je ochlazován a následně výdechy foukán do interiéru. Vzduch však nemusí být nutně nasáván jenom zvenku, jelikož tlačítko vnitřní cirkulace zajistí, že bude nasáván vzduch přímo z interiéru vozidla. To může mít při ochlazování v parných dnech velmi pozitivní efekt, ale jenom za dodržení jedné důležité podmínky.
Kdy tlačítko vnitřní cirkulace zapnout?
Důležité je vědět, kdy tlačítko vnitřní cirkulace zapnout. Určitě ne hned po nastartování a zapnutí klimatizace. V interiéru je totiž podstatně tepleji než venku, což by čas potřebný k vychlazení auta jenom prodloužilo. Správný čas pro stisknutí daného nenápadného tlačítka je ve chvíli, kdy je teplota uvnitř vozu již nižší než ta venkovní.
V tu chvíli bude klimatizace ochlazovat studenější vzduch, díky čemuž bude ochlazování interiéru rychlejší. Když teplota začne být optimální, je možné dalším stisknutím tlačítka systém vnitřní cirkulace vypnout, aby se do prostoru auta dostal opět dostatek čerstvého vzduchu zvenku.