Zima, nejméně oblíbené období většiny řidičů, je za dveřmi. A s ní všechny možné komplikace, se kterými se během ní můžete potkat. Čeká nás jízda na sněhu a ledovce, zamrzlá okénka či boční zrcátka a spousta dalších nepříjemností, kvůli kterým je dobré preventivně překontrolovat stav vašeho vozu. Jedním z typicky zimních problémů jsou zamlžená okénka, která vás mohou potkat, i když zrovna nemrzne. Dnes vám poradíme, jak se se zamženými okny snadno a rychle vypořádat.
Nenechejte okna zamlžit se
Stejně jako prakticky u všeho, co se týká potíží za volantem, i tady je nejlepší prevence. Zamlžení oken se totiž dá relativně jednoduše předcházet, když víte, jak na to. Klíčem je pochopitelně zbavit se přebytečné vlhkosti, bez které se okno zamlžit nemůže, ať už bude počasí jakékoli. Na podzim a v zimě je to ale o poznání těžší než jindy.
Vlhkost se totiž do interiéru obvykle dostane spolu s vámi – máte ji na botách i oblečení. Navíc ji vydechujete. Voda nejprve zkondenzuje na plastových prvcích palubní desky, případně na podlaze vozu, a pak se díky zapnutému topení začne postupně odpařovat, respektive začne sublimovat.
Nejlepší proto je používat nějaký vysoušeč vzduchu, který přebytečnou vlhkost stahuje. Třeba Silikagel se běžně prodává v drogeriích, a že funguje spolehlivě, asi víte z balení arašídů nebo poštovních balíků, kde na něj často narazíte. Jde o bezbarvé krystalky, které můžete ve vhodné krabičce umístit třeba na palubní desku, Silikagel pak bude stahovat vlhkost několik dní, než se nasytí.
Zkušení řidiči radí
Pro alternativní způsoby prevence zamlžování oken stačí zabrousit na internetové diskuse zkušených řidičů. Ti nabízí hned několik levných a zaručeně účinných způsobů, jak nedat vlhkosti šanci. Mezi ty nejběžnější patří:
- Použít namísto Silikagelu syrovou rýži ve varných sáčcích, funguje na podobném principu, jen je levnější, ale také o něco méně účinná
- Na stejném principu funguje také stelivo pro kočky, v tomto případě však příliš neušetříte, a navíc vám může vadit jeho typický odér
- Očistěte okna technickým benzínem nebo lihem, vlhkost se pak na nich nebude usazovat
- Stejně by měla fungovat i pěna na holení, případně voda po holení na bázi alkoholu
Jak na zamlžená okna?
Pokud podceníte prevenci a okna se vám přeci jen zamlží, nevěšte hlavu. I tohle se dá vyřešit. Je dobré nejprve odstranit sníh a námrazu na vnější straně oken, zahřívání interiéru klimatizací nebo topením pak bude o poznání rychlejší. Důležité je také vyvětrat, čerstvý vzduch se lépe prohřeje, a navíc v něm nebude zatuchlá vlhkost. Při jízdě si pak pootevřete okénka, stačí na prvních pár minut jízdy. A nezapomeňte zapnout klimatizaci, ta totiž vysušuje vzduch v kabině, což je přesně to, co právě potřebujete.
Zdroj: Autorský text