V současné době mohou být automobily vybaveny spoustou moderní elektroniky. Ta je v mnoha případech nejen praktická, ale může pomoci řešit sporné situace, diagnostikovat závady i zvyšovat bezpečnost za volantem.
Moderní elektronika do auta
Pokud bychom srovnali interiér vozidel v minulém století a dnes, asi bychom se nestačili divit, jak se vývoj v této oblasti hnul kupředu. V současné době jsou totiž automobily plné moderní elektroniky. Ačkoli se to v mnoha případech může zdát jako zbytečně drahý luxus, mnohé produkty vám mohou značně usnadnit řízení a navíc přinášejí i vyšší bezpečnost. Zároveň platí, že pokud navštívíte weby jako Kuponer.cz a využijete např. slevu na Datart, můžete si i tu nejmodernější elektroniku pořídit o poznání levněji. Do čeho všeho lze ale vlastně investovat?
Kamery do auta pro řešení sporných situací
Kamery do auta neboli dashcams jsou v některých zemích velmi rozšířené. V takovém Rusku se např. jedná o strážné anděly řidičů, protože slouží jako svědectví pro případ sporných situací. Nehody, agrese i policejní korupce jsou situacemi, které rozhodně stojí mít za to zaznamenané na kameře. V ČR sice tito pomocníci tak rozšíření nejsou, hodit se ale také mohou. Aktuálně si je možné pořídit levné kamery do auta, které stojí sotva 500 Kč, ale také i více než 10 000 Kč stojící Full HD kamery, jež nabízejí perfektní obraz, takže lze později identifikovat osoby či SPZ, a to i na větší vzdálenosti.
Autodiagnostika pro zjištění závad
Automobily jsou dnes vybaveny elektronickými řídicími jednotkami, jež řídí nejen motor, ale i mnoho dalších funkcí (převodovku, brzdy atd.). Díky takové elektronice se nejen rozšířili možnosti vozů, ale jde také lépe určit závadu. Řídicí jednotky jsou většinou vybaveny pamětí závad, do nichž se ukládají relevantní informace. Za pomoci konektoru je navíc možné k řídicím jednotkám ve voze připojit přístroje s displejem a integrovaným softwarem, nebo počítač, tablet či mobil s nainstalovaným programem. Tomuto se říká moderní automobilová diagnostika.
Parkovací asistenti jako praktičtí pomocníci
Existují lidé, kteří vám řeknou, že nejtěžší věcí na řízení automobilu je parkování. Jenže aktuálně si mohou za pár stovek pořídit parkovací asistenty, kteří detekují překážku zhruba až do dvou metrů a následně na ni řidiče upozorní zvukovým alarmem, což se může obecně hodit při častém pohybu ve městě. Navíc si je možné zakoupit i dražší parkovací asistenty, kteří již sice stojí několik tisíc korun, jsou ale opatřeny i kamerovým systémem, takže řidič může danou situaci sledovat na displeji. Pro někoho možná zbytečnost, pro jiného ovšem praktický pomocník.
Antiradary jsou legální, ale…
Antiradary jsou zařízení, která slouží k detekci rychlostních a laserových radarů, takže řidiče včas upozorní na blížící se policejní radar. Ačkoli by se mohlo zdát, že je používání podobného zařízení nezákonné, opak je pravdou. Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. totiž jejich používání povoluje. Zakázána jsou pouze zařízení, které činnost radarů znemožňují či ovlivňují. Přesto se stále jedná o poměrně kontroverzní pomůcku. Někteří řidiči totiž mohou pod dojmem beztrestnosti řídit za hranicemi bezpečnosti, čímž ohrožují sebe i ostatní účastníky silničního provozu.
GPS lokátory jako ochrana proti krádeži
Pokud vám někdy ukradli auto, asi sami dobře víte, že se nejedná o nic příjemného a naděje na vyřešení nejsou obvykle příliš vysoké. Každý den se totiž v ČR v průměru tímto způsobem ztratí cca 10 aut! Jedno z možných řešení však představují GPS lokátory, tedy zařízení, která se používají nejvíce ve firmách, ale stále častěji také u soukromých osob. Vozidlo je totiž po případné krádeži možné dohledat, a to poměrně snadno. GPS lokátor zabudovaný ve voze snímá polohu automobilu pomocí GPS přijímače, přičemž data jsou posílána přes GPRS modem na určitý server.