Zelená na semaforu je pro mnohé povel vyrazit vpřed. To je sice pravda, ale ne vždy platí, že po rozsvícení zelené máme přednost. Jsou situace, že i když vyjíždíme do křižovatky na zelenou, tak stále musíme být obezřetní a dávat ostatním účastníkům silničního provozu přednost. Pokud se tak nestane, může dojít k více či méně vážné nehodě. Kdo si nutnosti dávat přednost i na zelené není vědom, může počítat s tím, že dříve nebo později nějakou způsobí.
Roli hraje směr, jakým jedeme
Při průjezdu světelnou křižovatkou hraje primárně roli směr, jakým jedeme. U klasických jednodušších křižovatek obvykle platí, že máme-li zelenou, můžeme vyrazit a přednost máme ve chvíli, pokud jedeme přímým směrem. Takzvaně po hlavní, když jsou semafory vypnuté. Při tomto jednoduchém manévru si skutečně není nutné lámat hlavu nad tím, co se v okolí děje.
Problém ale může nastat, pokud nejedeme přímým směrem. Pokud se chystáme odbočovat, tak musíme brát v potaz, že je nutné dát přednost přímo jedoucím vozidlům v protisměru. Teprve až přejedou, můžeme dokončit bezpečně náš manévr.

Šipka vše vyřeší, ale i v tomto případě může být dání přednosti nutnost
Možným řešením problému s předností může být zelená šipka, která jasně vyznačuje směr, kterým můžeme jet s jistotou, že bychom měli mít před ostatními vozy přednost. Ale zároveň tato přednost není univerzální.
U mnohých křižovatek, které jsou doplněné šipkami může docházet k tomu, že sice můžeme s jistotou přednosti před ostatními vozidly odbočit, ale zároveň může dojít k tomu, že v místě kam míříme je přechod. A právě na něm mají chodci taktéž zelenou, stejně jako my. Kdo má právo pouštět druhého? Je to jednoduché. I když vjedeme do křižovatky na zelenou šipku, před přechodem přesto musíme zastavit a pustit chodce – dát jim přednost. Ne každý si tento fakt uvědomuje a poté mohou vznikat kolize s celkem fatálními následky
Zdroj: Autorský text