Zima už pomalu klepe na dveře a majitelé plechových miláčků řeší, jak vůz na chladné měsíce co nejlépe připravit. Pokud tápete a přemýšlíte, co všechno je potřeba před zimou zařídit, máme pro vás praktický návod a několik rad i tipů.
Nezapomeňte na zimní pneumatiky
Od 1. 11. v Česku opět vstoupila v platnost povinnost užít zimní pneumatiky, je-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, anebo to lze vzhledem k okolnostem předpokládat. I když to venku na tuhou zimu zatím ještě nevypadá, na zimní pneumatiky přezujte co nejdříve. V opačném případě riskujete nejen pokutu, ale zejména zhoršené jízdní vlastnosti automobilu.
Pokud chcete, aby vám pneumatiky sloužily pokud možno co nejdéle, vyplatí se je před zimou ošetřit kvalitními přípravky, které zajistí UV ochranu proti vyblednutí a zamezí jejich stárnutí a popraskání. Dalším benefitem je silné odpuzování vody a nečistot, což usnadňuje údržbu a samozřejmě vylepšuje vzhled pneumatiky.
Zkontrolujte provozní kapaliny
S prvními mrazíky je potřeba myslet i na provozní kapaliny automobilu. Jako první zkontrolujte stav oleje a brzdové kapaliny. A kdy vyměnit kapalinu do ostřikovačů? Určitě tuhle povinnost neodkládejte a tekutinu vyměňte už během podzimu a před příchodem prvních mrazíků.
Při výměně je doporučováno starou kapalinu vypustit a doplnit novou (nemrznoucí). Pokud byste letní a zimní směs smíchali, výsledek nebude optimální. Rizikem může být i situace, kdy se tekutiny dobře nepromíchají, teplota spadne pod bod mrazu a letní směs v trubicích a nádržce zamrzne.
Prověřte baterii
Průměrná životnost baterie v autě se pohybuje mezi 3 až 4 lety. Vždy ale samozřejmě záleží na dalších faktorech, které mohou její životnost zcela nečekaně zkrátit. Aby vás „baterka“ nenechala na holičkách, je dobré její kapacitu překontrolovat ještě před příchodem zimy.
Většina baterií je vybavena speciální kontrolkou, která ukazuje stav. Zapněte zapalování a podívejte se na kontrolku. Když je napětí baterie nízké, svítí červeně, a když je v dobré kondici, svítí zeleně. Pokud je baterie vybitá, kontrolka bude černá. Pokud si na kontrolu baterie svépomocí netroufnete, můžete ji nechat překontrolovat v autoservise.
Ochrana laku před solí je důležitá
Ochrana laku před solí, chemikáliemi a dalšími nečistotami, kterých je na silnicích během zimy plno, je nesmírně důležitá. Pokud byste ji totiž zanedbali, nečistoty se mohou na laku rychle usazovat, špína se „zažere“ a může na autě způsobit menší, či větší škody. Ochrana auta v zimě je v tomhle ohledu proto nesmírně důležitá.
Abyste po zimě nemuseli řešit případnou korozi, auto na podzim navoskujte, případně na něj použijte sealant nebo nechte na vůz aplikovat keramiku ve specializovaném autoservise. Sice si připlatíte pár stovek, během jízdy ale můžete pozorovat krásné kapičkování (tzv. beading) a údržba auta bude i v zimních měsících mnohem snadnější, než kdybyste ochranu laku vůbec neřešili.
Pozor na stěrače a světla
Také tihle pomocníci dostanou během zimy pořádně zabrat. Proto překontrolujte, zda stěrače správně fungují a jestli jsou gumičky stěračů v dobré kondici. Špínu by měly stěrače z auta odvádět, nikoliv ji po skle rozmazávat. Pokud už stěrače svou práci nezvládají, nezbyde vám nic jiného, než je vyměnit, což vám ale zabere jen pár minut.
Nezapomeňte překontrolovat také světlomety a jejich správné seřízení. Důležité je, aby světla nesvítila „do země“, tedy pár metrů před auto, nebo naopak tzv. „na veverky“. Pokud si sami na seřízení světel netroufnete, zavezte auto do servisu. Autoservis si sice bude účtovat pár stokorun, vy ale budete mít jistotu, že vás auto nenechá ve štychu ani uprostřed hluboké noci. Nepodceňte ani zákonné pojištění vozu.