Roky beru navigaci jako samozřejmost. Nečekal jsem, že v Německu s ní budu mít problém. Dokonce takový, že nekompromisní policista mi udělí mastnou pokutu. Chápu, že neznalost zákona neomlouvá, ale tohle považuji za šikanu. Tak začíná příběh čtenáře Martina, kterému jsme nejprve nechtěli věřit. Ale jeho zkušenost se opravdu zakládá na pravdě. Německo má pro použití navigací celkem jasná pravidla.
GPS navigaci lze používat, ale…
Použít GPS navigaci v Německu samozřejmě zakázané přímo není. Roli hraje to, jaké konkrétní funkce navigace nabízí. A na to jsem doplatil. Moje aplikace v telefonu totiž uměla více než naplánovat a zobrazit cestu z bodu A do bodu B. Uměla také upozornit na kolony, najít mi alternativní trasu, varovat před nehodou nebo mi dát info, kde je radar, abych mohl dát nohu z plynu. A právě tahle funkce se mi stala osudnou.
Tohle se u nás nesmí
Německý policista byl celkem nekompromisní a uložil mi pokutu v řádu několika desítek eur. Cesta se mi značně prodražila, výmluvy na neznalost nepomohly. Domluva prostě nebyla možná. Co mi ale policista ochotně vysvětlil, to jsou jejich zákony. Ty jasně říkají, že nelze používat nic, co by řidiče varovalo před umístěnými radary. A co více, dokonce hrozí pokuta i za to, že danou navigaci bude mít zapnutou spolujezdec a na radar mě upozorní on. Když se to prokáže, opět hrozí pokuta. Byl jsem z toho v šoku.
Jak to vyřešit?
Co smím a nesmím, jsem věděl, o několik desítek eur jsem byl lehčí a zbývalo jediné. Jak to vyřešit? Možnosti jsou dvě. Ideálně v aplikaci vypnout všechny notifikace o radarech. Tím bude vyhověno německé legislativě. A hned za hranicemi toto upozornění zapnout, protože v ČR za to pokuta nehrozí. A varianta číslo dvě? Používat aplikace, které podobné upozornění nemají implementované. Já to vyřešil variantou první. Jen na to musím při přejezdu hranic vždycky pamatovat, ale ta pokuta, ta mi to bude stále připomínat.
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Martina H.