Od začátku prázdnin začal v Chorvatsku platit nový ceník pokut, který byl místními zákonodárci přijat a aplikován ve velmi krátké době a jenž s sebou nese jak novou předepsanou bezpečnost mezi vozidly, tak i skokové navýšení postihů za nejzávažnější přestupky. Hlavní význam celé akce spočívá v tom, aby z chorvatských silnic vymizely čtyři nejčastější aspekty, které jsou příčinou smrtelných nehod:
- Překročení povolené rychlosti
- Alkohol za volantem
- Telefonování za jízdy
- Nezapnuté bezpečnostní pásy
Velký bratr vás vidí
Při cestování po chorvatských silnicích se nyní musíte připravit na to, že budete neustále sledováni. Nový kamerový systém totiž dokáže nejen přečíst SPZ vozidla, ale umí také zjistit, zda za jízdy telefonujete nebo nemáte zapnuté bezpečnostní pásy. Vtip je ovšem v tom, že ne všechny kamery jsou funkční, existují totiž i jen prázdná pouzdra. Rozmístění skutečných kamer ovšem úřady, logicky, tají. Nicméně, celkově má být pouzder přes stovku, z toho bude do konce roku aktivních asi šedesát. Nejčastěji je najdete na sloupech veřejného osvětlení. Ničit je nemá smysl, prý odolají i střelným zbraním. A za jak dlouho dostanete pokutu? „Těšit“ se na ni můžete za tři dny.
Ceník pokut
Než si uvedeme jednotlivé příklady peněžitých postihů za nejzávažnější přestupky, je dobré vědět, kolik nás to bude stát v českých korunách. Jedna chorvatská kuna vychází v přepočtu asi na čtyři koruny. A to není vše. Jen zaplatit někdy nemusí stačit. Pokud vás policisté chytí „jen“ jednou, mohou vám uložit zákaz řízení po dobu šesti měsíců. Jestliže budete hřešit opakovaně, počítejte s tím, že si za volant nesednete klidně i celý rok. Nejtvrdším postihem je pak odnětí svobody až na šedesát dnů.
Alkohol
Jestliže při testu nadýcháte do jednoho promile, připravte si 5000 kun (20 000) a dostanete tři trestné body. Jeden a půl promile se trestá pokutou do 15 000 kun (60 000) a čtyřmi trestnými body. Velmi opilí řidiči musí počítat se 20 000 kunami (80 000) a šesti trestnými body. Navíc se pokutuje i samotné odmítnutí testu na alkohol a drogy.
Rychlá jízda
- v obci – při překročení limitu o 30 km/h 1000 kun (4 000) a dva trestné body, při 50 km/h až 7000 kun (28 000) a čtyři trestné body
- mimo obec – do 50 km/h až 2000 kun (8 000), nad 50 km/h až 15 000 kun (60 000) a tři trestné body
- protisměr na dálnici a rychlostní silnici, do 20 000 kun (80 000)
- nezastavení či ujetí od dopravní nehody se škodou na majetku nebo zraněním účastníka provozu, od 3000 do 20 000 kun (12 – 80 000) a možný zákaz řízení
- nesprávné předjíždění, či předjíždění na přechodu – 3 000 až 7 000 kun (12 – 28 000) a 2 – 3 trestné body
- otáčení se na dálnici – až 7 000 kun (28 000) a tři trestné body
Kromě výše uvedeného výčtu nesmíme také zapomenout na zastavení před přechodem pro chodce, a to ať už je se semaforem, nebo bez, zákazem vjezdu na koleje v případě aktivního signálního zařízení a zákazu půjčování vozidla osobám bez řidičského oprávnění.
Vyšší pokuty hrozí i za menší přestupky
Přestože jsou, kupříkladu, nezapnuté bezpečnostní pásy příčinou mnoha smrtelných nehod, řadí je chorvatská policie do méně závažných přečinů. Totéž platí, pokud nebudete mít v autě dětskou sedačku, nepoužijete na volání hands-free či nedáte znamení o směru jízdy. V minulém roce byste museli sáhnout do peněženky pro pět set kun, letos to je jednou tolik, čili tisíc. Výše pokut se však ještě může o něco navýšit, chorvatské úřady totiž uvažují o jejich dalším zpřísnění.
Na samotný závěr je dobré se ještě zmínit o dodržování bezpečné vzdálenosti mezi jednotlivými automobily, což jde ruku v ruce se zákazem řízení pod vlivem léků a únavy. I v těchto případech platí pokuty do výše 2 000 kun (8 000) a tři trestné body. Je to ovšem dvojsečné – jestliže je vaše pozornost při řízení něčím ovlivněna a například projedete na červenou, je z toho rázem závažný prohřešek, kde je strop až osmdesát tisíc.