Paddleboarding a autokempink: Spojení dvou koníčků pro ultimátní dobrodružství

Young,woman,paddle,boarding,on,a,lake.

S létem se pojí kempování u vody a s vodou zase vodní sporty. Skládání věcí do auta může v případě vícedenního kempování a skotačení ve vodě připomínat tetrisovou výzvu. Myslet se navíc musí i na případné spaní v autě. Jak si na autokempink sbalit a na co si dát před odjezdem pozor?

Cestujte s volností

Cestování autem dodává posádce svobodu při plánování trasy, možnost spontánních přenocování na nově objevených místech a především volnou ruku při tvorbě playlistu na míru. Při balení je jediným omezením prostor v autě, jinak se nemusíte zabývat povoleným množstvím tekutin ani vůní sbalené svačiny. Pokud vyrážíte do autokempu u vody, kde si chcete užít dobrodružství a zábavu, musíte kromě oblečení myslet také na sportovní a jiné vybavení. Co se vodních radovánek týče, je fenoménem posledních let Stand Up Paddle (SUP) neboli paddleboard. Jak ale tohle více než 3metrové plavidlo přepravit z domu na vodu?

  1. V případě pevného paddleboardu budete potřebovat střešní nosič, konkrétně nosič na surf, případně nosič kajaku. Při převozu prkna na střeše nezapomeňte na řádné upevnění, ale také na důležitou zásadu: část s ploutví musí být vpředu, aby ani při uvolnění vázání prkno za jízdy ze střechy nesklouzlo. Pamatujte na to, že pokud délka paddleboardu přesahuje délku auta o více než jeden metr, musíte na jeho konec umístit červený praporek označující nadměrný náklad.
  2. Při převozu nafukovacího paddleboardu sice nemusíte řešit správné připevnění na střechu ani pořizovat nosič, uberete si ale místo v Přenosná taška s nafukovacím paddleboardem je ale relativně skladná a za tu hromadu zábavy, kterou vám paddleboard na dovolené zajistí, to určitě stojí. Vyfouknuté prkno sbalené se všemi potřebnými doplňky měří něco mezi 80 a 100 cm na délku, asi 40 cm na šířku a 30 cm na výšku, což odpovídá zhruba 90 litrům.
Mohlo by vás zajímat:  Mnozí míří pro palivo do Polska i s kanystrem. Hrozí přitom pokuta i horší problémy

Bezpečná jízda je základ

Při cestování autem dbejte na bezpečnost, obzvlášť pokud převážíte sportovní vybavení na střeše nebo máte auto naloženo těžkými zavazadly. Nezbytností je bezpečné upevnění věcí jak na střeše, tak v kufru. Pozornost věnujte také zvýšené hmotnosti automobilu a přizpůsobte jí tlak v pneumatikách, aby nebyly podhuštěné. Auto by v případě nesprávného tlaku v pneumatikách mohlo na vozovce „plavat“ a být hůře ovladatelné.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora