Všichni víme, že na červenou se semafor projíždět nesmí. Občas se najde někdo, kdo tohle základní pravidlo poruší, třeba proto, že na křižovatce není ani živáčka. I tak však dotyčnému pravděpodobně za dva nebo tři týdny přijde pokuta – většina světelných křižovatek je dnes pod bezpečnostními kamerami, které umí autonomně identifikovat některé přestupky, a jízda na červenou patří mezi ně. Díky automatizaci mohou obce vybírat více pokut, což je pochopitelně vítaným příspěvkem do jejich rozpočtu. Málokdo ale ví, že pokuta hrozí i řidičům, kteří projedou světelnou křižovatku na oranžovou.
Žlutá, nebo oranžová
Nejprve si pojďme ujasnit, jaká barva vlastně na semaforu svítí. Podle vyhlášky, která upravuje dopravní značení v České republice, je totiž prostřední světlo žluté. Přesto většina lidí, a to včetně řady instruktorů v autoškolách, tohle světlo pokládá za oranžové. Naštěstí nás po získání řidičáku z barev semaforu nikdo zkoušet nebude, a tak jim každý může říkat dle libosti. Oficiálně však jde opravdu o žlutou barvu.
Za co hrozí pokuta
Za běžného provozu se může žlutá rozsvítit ve dvou případech – při přechodu ze zelené na červenou, kdy svítí samostatně, a při přechodu z červené na zelenou, kdy svítí spolu s červeným světlem. Pokud svíti červené a žluté světlo zároveň, do křižovatky nemůžete, hrozí vám pokuta. Svítí-li jen žlutá, znamená to, že co nevidět naskočí červená. V takovém případě máte povinnost zastavit, ale jen tehdy, pokud tak můžete učinit bezpečně. Není-li to možné, musíte naopak křižovatkou bez meškání projet.
Blikající žlutá
Někdy žlutá na semaforu jen bliká. Stává se to v noci nebo v době, kdy je semafor z nějakého důvodu mimo provoz. V takové situaci do křižovatky vjet můžete bez postihu, ale musíte se řídit svislými dopravními značkami, které v takovém případě regulují dopravu skrze křižovatku. Platí také pravidla upravující přednost chodců na přechodu nebo tramvají.
Zdroj: https://www.racv.com.au/royalauto/transport/what-does-yellow-traffic-light-mean.html