V České republice platí takzvaná nulová tolerance alkoholu u řidičů. A to nejenom motorových vozidel, ale i těch nemotorových. Do této kategorie spadají například cyklisté. Právě o nich se často diskutuje, zda jim alespoň to jedno pivo na vyjížďce nepovolit. Zatím k tomu nedošlo, a tak ani oni nesmí jezdit pod vlivem.
Alkohol je problém
Alkohol nejenom za volantem, ale také za řídítky kola může být problém. Člověk může mít vlivem alkoholu velmi zpožděné reakce. Také se velmi často přeceňuje a zbytečně riskuje. To je hlavním důvodem, proč je u nás alkohol při řízení zakázán. I když západní země jsou přece jenom oproti České republice tolerantní.
Nárazové kontroly jsou běžné
Vzhledem k tomu, že alkohol není tolerován ani u cyklistů, jsou často do terénu vyslány policejní hlídky, které kontrolují cyklisty. Daná kontrola je pochopitelně spojena s orientační dechovou zkouškou, která může snadno odhalit, zda řidič nemotorového vozidla – kola – požil alkoholický nápoj.
Zákon o alkoholu během řízení je poměrně striktní. Ten, kdo řídí motorové nebo nemotorové vozidlo pod vlivem alkoholu, je ohrožen pokutou od 10 do 20 tisíc, pokud je naměřená hodnota do jedné promile. V případě překročení této hodnoty je výše pokuty v limitu 25 tisíc.
Cyklista, nebo chodec?
Vše je samozřejmě o dokazování. Nejenom v tom, kolik cyklista nadýchá, ale i v tom, zda je opravdu cyklistou. Mnozí ti, kteří bez piva ani na kole nevydrží, se při svých cestách snaží využívat fíglu, drobné skulinky v zákoně. Pokud daná osoba na kole jede, je to cyklista, tedy řidič nemotorového vozidla. Pokud ale kolo vede, už je to chodec. A ten pochopitelně pod vlivem být může, pokud tím výrazně neohrožuje sebe či okolí. V tu chvíli je na policii, zda má opravdu důkazy, že cyklista na kole seděl a jel. Vzhledem k mnoha kamerám už to však pro PČR nemusí být tak velký problém a spoléhat na tento fígl není vždy ideální. Lepší je nepít.
Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/cykliste-versus-alkohol.aspx