Máte v telefonu kontakt vedený pod zkratkou ICE? A to proto, aby se právě na něj volalo, pokud se s vámi něco stane? Na první pohled může být dobré mít jasně určené číslo, koho volat v případě potřeby. Realita využití takového čísla je však zcela jiná. I když to může na první pohled vypadat jako skvělá pomoc nejenom pro záchranáře, reálně je kontakt ICE téměř nevyužitelný. Stačí si představit, co se děje při nehodě a je jasné, že jít touto cestou je pro záchranáře nejenom ztráta času, ale i velký risk.
Co je to ICE?
Kontakt ICE je zkratkou pro In Case of Emergency. Dle propagátorů daných kontaktů má být pod označením ICE v telefonu uložena ta osoba, které se má volat v případě problémů – třeba autonehody. Daných kontaktů může být více, a mohou být označené podle priorit. Tedy například ICE1, ICE2… Nejčastěji jde o členy rodiny, partnery, ale i rodiče. Tedy ty, kterým mají případní záchranáři a další lidé volat jako první, že se něco stalo.
K čemu by měl ICE být?
Propagátoři myšlenky dané zkratky uvádějí, že díky ní budou mít záchranáři, ale i policisté nebo hasiči možnost snadno a rychle zavolat konkrétním osobám, pokud by potřebovali něco zjistit. Ano, možná se to může hodit, když dojde k nálezu mobilního telefonu na ulici, ale v případě nehod jsou podobné telefonáty zcela nestandardní. Navíc uskutečnit takový telefonát často ani nelze, což se nyní dozvíme.
Telefony máme většinou zabezpečeny
ICE může dávat smysl při nálezu telefonu na ulici, kdy nálezce přesně ví, kdo jsou nejbližší osoby a s nimi se zkontaktuje na tom, jak a kdy telefon vrátit. Při nehodách je použití takových kontaktů téměř vyloučeno. V první řadě proto, že nesmíme zapomínat na fakt, že většina z nás má telefon zabezpečený. PIN kódem, otiskem prstu, nebo obličejem. Odemknout takový telefon by pro záchranáře, ale i pro kohokoliv dalšího bylo nemožné. I kdyby zde bylo 10 kontaktů ICE a i kdyby je skutečně někdo chtěl použít, nedostane se k nim.
Také nelze opomenout to, jak po nehodě vypadá zdemolované auto. Je často zdeformované a jeho neupevněné části jsou všude po interiéru. A někde tam se nachází také mobilní telefon. Je chybné se domnívat, že by snad hasiči nebo policisté v danou chvíli procházeli vrak auta a hledali, kam telefon zapadl. Při mírných nehodách, kdy to odnesou jenom plechy, sice k cestování mobilu po autě nedojde, ale v dané situaci pasažéři vyváznou obvykle jen s velmi lehkým zraněním, takže kontakt ICE reálně není nutné využívat.
Máte ho v telefonu?
Jak jste na tom vy, podlehli jste mediální masáži a máte v mobilu kontakt ICE, i když je označován jako hoax, nebo jste na základě nejenom našich argumentů pochopili, že jeho reálné využití se blíží nule?